HOMER

jaktože odmocnina z 50 – odmocnina z 98 + odmocnina z 32 = 2odmocniny z 2

učím se do matematiky a nerozumim rešení tohoto a podobných příkladů na usměrnování odmocnin.Máte s tímto někdo zkušenosti.Pro zajímavost můžu dodat že dvě odmocniny ze dvou = odmocnina z osmi.
Doplňuji:
takže platí √a = 2√0.5a?

Nejlepší odpověď
quentos

skutečně je to tak, začneme tím, že si čísla rozložíme na součin snadněji odmocnitelných čísel: √50 = √(2.25); √98 = √(2.49); √32 = √(2.16) . Čísla 25, 49 a 16 lze snadno odmocnit, √50 tedy můžu napsat jako 5√2 (tzv. částečné odmocnění), obdobně √98 jako 7√2 a √32 jako 4√2. Nyní mám všechna čísla napsaná jako násobky odmocniny ze dvou, takže je mohu sloučit: 5√2 – 7√2 + 4√2 = 2√2.
Doplňuji:
kdepak, tento vztah neplatí, a to proto, že číslo pod odmocnítkem je samostatná jednotka, pod niž nemůžeme „sahat“, natož ho krátit. Všimněte si, že čísla, která jsem v řešení sloučil, se vždy nacházejí PŘED odmocnitkem.