RFCAFUS

Jak to, že se lepidlo v tubě nepřilepí uvnitř na obal?

Jakto že lepidlo v tubě se neprilepi uvnitř tubi

Nejlepší odpověď
Edison

Většina jednosložkových lepidel tvrdne až v reakci se vzdušným kyslíkem, nebo vzdušnou vlhkostí. Jiná lepidla v reakci s určitými látkami na povrchu lepených materiálů. Jsou i lepidla reagující na fyzikální podněty, jako je třeba UV záření, teplo, světlo… (jak se zdá, na různé vlnové délky EM záření)…

Další odpovědi
Kepler

Edison má pravdu, až na to, že nejde o reakci se vzdušným kyslíkem, ale odpařování těkavého rozpouštědla do vzduchu.

Mc Merkurion

… ale přilepí >>> stačí ji nechat otevřenou …

Edison

Mám pravdu. To, co píše Kepler je další zůsob tvrdnutí lepidla. Přesněji schnutí. On je totiž rozdíl, mezi tvrdnutím a schnutím. Při tvrdnutí dochází k chemické reakci, ale ne k odpařování rozpoštědla, kdežto při schnutí nedochází k chemické reakci, ale k tomu odpařování rozpoštědla.

Kepler

To ano, ale neznám lepidlo, které by se vytvrzovalo reakcí vzdušným kyslíkem. Vždy jde o reakci se vzdušnou vlhkostí nebo vlhkostí podkladu: kyanoakryláty (vteřiňáky), silikony, uretany. Jedině vápno, resp. malta reaguje se vzdušným CO2, ale to nepočítáme mezi lepidla.

zjentek

A nejdou tyhle dva procesy při lepení čirou náhodou ruku v ruce spolu?

cochee

Nemusejí nutně, spíše je pravidlem, že je lepidlo „postaveno“ jen na jednom z těchto principů.