Astronom

jakto že kočka dopadne vždy na nohy?

jakto že se nezabije?

Nejlepší odpověď
Terryle

Protože se umí instinktivně „poskládat“ tak, aby dopadla co nejšetrněji – na všechny čtyři, prohnuté tlapky, které tlumí pád. Navíc je lehká a klade větší odpor než člověk, takže nepadá takovou rychlostí.

Ale není pravda, že by kočka vždycky dopadla na packy – tak dopadne jen tehdy, když se stihne přetočit. Jistá výška (cca 7. patro) je pro kočku kritická, protože se na pád nestihne dobře připravit a navíc letí rychle – takže pokud padá z téhle výšky, často se zabije. Při pádu z výšky menší nenabere takovou rychlost a při pádu z větší se přetočí a připraví na dopad. Podrobněji vysvětleno v odkazu :)

Zdroj: http://science­world.cz/vide­a/Pad-kocky-jake-patro-je-kriticke-4769

Další odpovědi
panenka

Ačkoliv je kočka velmi akrobatická a skvěle ovládá koordinaci pohybu, může se při pádu z malé výšky velmi vážně zranit. Nemá totiž dostatek času k vyrovnání páteře a narovnání tlapek pro utlumení dopadu. Takže pro kočky je paradoxně pád z malé výšky nebezpečnější.

Zdroj: http://www.moje-kocka.cz/zivot-s-kockou/deset-mytu-o-kockach-231.html

anonym

To je fáma,že kočka vždy dopadne na nohy.Záleží na výšce,rotaci těla a úhlu dopadu.

hanulka11

myslím,že to je její reflex -jak odněkud padá přetočí se aby se nezranila,ne nadarmo se říká, že kočka má 7 životů

ReHu

Ne vždy. Ale většinou. Musí mít dostatek času na přetočení těla. A pokud by spadla z mrakodrapu, asi by jí to moc nepomohlo.
Takže výška ani moc velká ani moc malá 🙂.