Muffz

Mohou kočky ovládat projevy mrouskání?

Myslíte, že kočky ovládají mrouskání, resp. jeho projevy? Z logického hlediska by kočka měla „řvát“ kvůli chtíči, co ale sleduju kočky, tak se všemožně svíjí a mají utrápený výraz, jako by to pro ně bylo k nevydržení kvůli bolesti.
Nebo to snad ty mršky jen hrajou, aby samce tímto více přilákaly? Přece jen je známo, že i muži mají rádi, když můžou být zachránci žen.

Odpovědi
Drap

Nelze srovnávat projevy lidské a kočičí.To, co můžeme u koček pozorovat v tomto období, je zcela přirozené, instinktivní.Nemá to s hraním a předstíráním, ani s chytrostí nic společného. Každý zvířecí druh má své vlastní, pozorovatelné vyjadřování tohoto období.

dubraro

Kočky nemají rozum a vůli v takovém smyslu jako lidé, takže nemá smysl uvažovat o tom, že by svou vůlí ovládaly projevy instinktů.
Nicméně pud sebezáchovy je silnější než rozmnožovací, takže i mrouskající kočka přeruší projevy říje a bude se snažit zachránit, pokud by jí hrozilo bezprostřední nebezpečí.

Muffz

Drap – samozřejmě, otázka ale zní, jestli tyto projevy jsou kočkou ovladatelné, nebo se prostě objeví (jako bolest hlavy třeba).

dubraro

Ano, to je dobré přirovnání. Objeví se samy od sebe jako projev fungování organismu, jako například bolest hlavy.