led

Jak chápete "Nehledejme příčiny svých trápení, starostí a bolestí u cizích,…? /celý citát je v doplnění/

„Nehledejme příčiny svých trápení, starostí a bolestí u cizích,
ale podívejme se, jestli i my jsme jim svým jednáním a myšlením nepřispěli.“

Nejlepší odpověď
Kepler

Tak tedy gratuluju! Já jsem k té pravdě ještě nedospěl, i když jsem se někdy sám sebe zeptal. Například týrané dítě odpověď nikdy nenajde, a to ani ve stáří. No a svádět své bolístky na jiné je přece jednodušší, ne?

Další odpovědi
annas

Člověk je motivovaný vnitřně, ale zapůsobí na něj i vnější prostředí.
Myslím si, že často je určité jednání únikem z nepříjemné situace.. Takže člověka ovlivňují především jeho vnitřní motivy, pohnutky. Vše souvisí s jeho temperamentem, s nímž se narodil, protože ten se nedá změnit.

Někdo méně, jiný více si jsou vědomi toho, že své myšlenky, city, emoce a jednání mohou řídit či ovládat stejně snadno jako auto. Snad. Přece řidič musí respektovat pravidla a dodržovat je, aby nezpůsobil nehodu.

Vnitřní motivy. Může to být třeba i tím, že chce být člověk nějakým způsobem uznávaný, chce, aby si ho okolí vážilo, ale to mu to nedává nějak najevo.

I dobře míněná myšlenka se může minout účinkem, někdy je to těžké u člověka, který je bez citu.

Staré zkušenosti uvádějí, že se nemá píchat do vosího hnízda, ale dvakrát měřit, jednou řezat, začít vždy u sebe, někdy i mlčení je výrazem toho, že člověk ví, nikoliv neví.

Ale je pravda, že k tomu, co jste napsala, dojde člověk až mnohem později. Neměl by se stále zabývat svými pocity a říkat si, že to není moje vina. I když ….

Někdy je člověk jako na kolotoči, je důležitější, kdo jej roztočí, nebo zastaví?

hapiky

Ono to není vždy stejně jednoznačné. Začít by se mělo u sebe, ale pouze sebemrskání není vždy na místě.
Vždy bude tendence vinit ty druhé, to je dáno mentalitou či povahou jednotlivce.
Optimisté se většinou snaží řešit vše s nadhledem, egoista si málokdy připustí vinu na sobě.
Pomoci může heslo: Když nejde o život, jde o h…

aliendrone

Tak já tohle považuji přímo za PRIMÁRNÍ postup (v případě, že člověk MÁ zájem se „hnout z místa“ – pokud ne, tak vskutku není nic jednoduššího, než svalovat vinu jinam)

Ale POZOR!! Jakkoliv je to správný přístup, tak se NESMÍ přehánět!!! NIKDO není 100% (bohužel ani Aliendrone ne – a dodnes si pamatuji na ten hnusný, smutný den, kdy jsem si tento fakt konečně přiznal) a proto NEMŮŽE počítat se vším a myslet za VŠECHNY!!

Každý, kdo někdy zastával nějakou vedoucí funkci (myslím odpovědně) se s tím setkal – např. dilema „Ano, bylo to opravdu jednoduché, téměř nezkazitelné, ale na druhou stranu je fakt, že jsem věděl, že dotyčný je nespolehlivý blbec, který všechno podělá, ergo – není to nakonec MOJE CHYBA?“ To je opačný extrém, kterému je třeba se vyhnout (a třeba mně se cesta k tomu hledala DOST složitě)! A to samé (nehledat chybu – dle výše zmíněného principu – ZA KAŽDOU CENU U SEBE) platí i v partnerství a mnoha jiných oblastech života!

Najít zde SPRÁVNÝ POMĚR, tedy mezi NUTNOU zdravou sebereflexí aniž by se člověk nedostal k idiotskému sebeobviňování je podle mne u každého individuální, závisí to především na povaze a mnoha dalších faktorech. :)

led

Nehledejte autora citátu, skromně se přiznávám k tomuto životnímu poznání… možná, bohužel až teď, ale nikdy není pozdě.

aliendrone

led>>> Já už toto rčení (významově stejné) někdy někde URČITĚ slyšel/četl dříve!!! Dobrá zpráva je, že Vás tímto vítám ve ctihodném zločinném „Klubu znovuobjevite­lů“(jehož jsem výkonným předsedou ;) :D :D), na druhou stranu si dejte pozor, aby Vás někdo neobvinil z plagiátorství – víte jak to chodí! :) ;)

led

Pane Předsedo, pravdu díte, ale
Preto som sa priznala po dlhej a úmornej ceste životom k tomuto objavu, životného poznania, ale na moje ospravedlnenie nech je zapísané v protokole vášho klubu, že podobných „priznaní“ je možno nájsť v histórii ľudstva veľa. Ak by sme hľadali skutočného Prvého človeka ktorý vyslovil túto krutú pravdu, museli by sme ísť do čias, keď ešte nebolo písmo.
K vašej odpovedi, tí, čo to preháňali väčšinou končili na onom svete (možno na vašej planéte) alebo prinajlepšiom na psychiatrii, prípadné inom podobnom zariadení. Až tak ďaleko si ísť so svojim sebapoznávaním si netrúfam.

annas

led a aliendrone,

číst Vaše diskuse je ppotěšení. 🙂