nyjono

Jaké použít oslovení v dopise pojišťovně?

Jedná se odpověď na zamítnuté pojistné po úraze.
Dík.

Nejlepší odpověď
annas

"Každý oficiální dopis (a rovněž e-mail) je náležité začít oslovením v 5. p. (i v případě písemného styku s institucemi, kdy jméno příjemce neznáme, např. Vážené paní, vážení pánové, Vážená paní / Vážený pane, Vážení, Vážení obchodní přátelé, Vážení partneři, Vážení klienti…). "atd.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=850

Napsala bych Vážení, protože nevíte, zda budou odpis číst muži nebo ženy, zda tam pracují jen muži, nebo jen ženy.

Často se bez oslovení uvádí pozdrav Dobrý den. Ten se užívá v mluvené řeči, není nezdvořilý, ale v písemném styku není to pavé ořechové.

http://www.roz­hlas.cz/plzen/do­porucujeme/_zpra­va/osloveni-dobry-den-v-emailu--1302643

--
Ústav pro jazyk český AV ČR,. je zpracovatelem ČSN 01 6910 (2014), která je samozřejmě podrobnější, ale základní ifnormace o grafické úpravě písemností, oslovávníi atd. jsou v internetové příručce.

http://www.uj­c.cas.cz/exper­tni-cinnost/csn016910/

Další odpovědi
Hlada

ČSN 01 6910 – Úprava písemností zpracovaných textovými editory uvádí v příloze D – Dopis fyzické osoby právnické osobě jako vzor oslovení „Vážené paní a pánové“.

Emefej

Když jsem dělal servismena laboratorních přístrojů, přišel nám do práce dopis začínající slovy: „Milý servise“, zkus to podobně „Milá pojišťovno“.

anonym

„Milá skartovačko, …“

ivzez

Souhlasím s odpověďmi Annas a Hlady.

Jenom bych, ač se to používá i toleruje, nedoporučovala použít místo
oslovení samotné slovo „Vážení“. Působí poněkud neuctivě.

Obzvláště v případě, kdy od někoho něco chcete, se vyplatí
si vyhledat, komu píšete a oslovit adresně konkrétní osobu.

Píšete, že jde o reakci na zamítnutí plnění (pojistné byl asi překlep?) po úrazu.
Já bych oslovila toho, kdo zamítnutí podepsal, nebo jeho nadřízeného.