delimano

Jaké máme možnosti ohledně této smlouvy?

Dobrý den, babička mě a mámu požádala o pomoc s řešením problému ohledně podepsané smlouvy, tak vás prosím o pár rad.

Před několika lety podepsala s jistým pánem smlouvu ohledně umístění billboardu na její pozemek. Tato smlouva byla pouze v jednom vyhotovení, babička žádnou kopii nikdy nedostala, pán si to odnesl s tím, že to bude u něj. Ve smlouvě měl být uveden roční poplatek 15000,–. Po nějaké době babičce pán zavolal s tím, že upravil smlouvu. Při platbě se dozvěděla, že snížil poplatek na 10000,–. Babička podepsala pouze jednu, úplně první smlouvu, kterou do teď neviděla, potom už nic.
Máme právo na to od něj tuto smlouvu žádat? Psali jsme mu o kopii, nebo zapůjčení smlouvy, že bychom si ji okopírovali a vzápětí vrátili. Poslal nás do háje s tím, že babičce dává pokladní doklady a že za každý billboard platí 10000,–. Je jeho povinností nám (babičce) tuto smlouvu poskytnout? Je vůbec tato smlouva platná, když babička ani po letech tuto smlouvu nemá? (Babička mu důvěřovala, až teď na to došla řeč a zjistili jsme, že je to trochu divné.)

Další věc je ta, jestli má právo na to takhle telefonicky oznámit změnu ve smlouvě a pak prostě platit o 5000 méně, když babička nic nepodepsala, nesouhlasila s tím a pouze jí to bylo oznámeno?

Pán mi přijde jako „šmejd“, který využívá důvěřivosti důchodců. Při manipulaci s jedním billboardem rozbil babičce plot a bránu, slíbil že zajistí opravu, ale už pět let se nic neděje. Babička pořád doufá, že jí to opraví, ale protože to zase bylo na „dobré slovo“, upřímně o tom pochybuju.
Jediným babiččiným důkazem, že nějaká domluva mezi nimi je, jsou rádoby účtenky, které jí dává s platbou – ta je samozřejmě hotově. Pán ji prý vysvětlil, že to potřebuje udělat „bez daní“.

Máme tedy na něco právo? Má pán povinnost nám poskytnout podepsanou smlouvu? Opravdu může změnit sám od sebe smlouvu a pouze to oznámit po telefonu? Když nám smlouvu neposkytne, jak můžeme od této smlouvy odstoupit? Můžeme ji považovat za neplatnou, když neznáme její podmínky (babička ji viděla jednou při podpisu několik let zpátky)? A kdyby s námi pán nechtěl jednat, vyplatí se k tomu přizvat policii, nebo bude on v právu?

Vím, že je to mnoho otázek, ale ráda bych byla na jednání s pánem připravená, protože už po telefonu působí jako arogantní zmetek, kterému je pod jeho úroveň a na obtíž něco takového s důchodkyní řešit.

Moc děkuji za odpovědi. Víme, že babička byla až moc důvěřivá, kdybychom o tom uzavírání smlouvy věděli, samozřejmě bychom zasáhli. Já se o tom dozvěděla až včera, kdy babička potřebovala pomoc s řešením, když jí už od září dluží peníze. Pochybuji, že by to babička chtěla řešit s právníky, ale stále tedy zkusíme požadovat smlouvu, budeme trvat na zaplacení peněz (alespoň těch posledních 10 000 Kč) a vypovíme smlouvu. A pokladní doklady, které babička dostává, jsou, jak jsem dnes zjistila, pouze klasické pokladní bločky koupené v papírnictví, na nich jen datum, částka a nějaký klikyhák.
Pána jsem si zkusila vyhledat na internetu a zjistila jsem, že je to jeden z nejhůře hodnocených podnikatelů v libereckém kraji, takže očividně nejsme sami.

Prosím, mohl by mi ještě někdo poradit, k jakému datu můžeme tuto smlouvu vypovědět? Je nějaká minimální lhůta? Bohužel nemám možnost do smlouvy nahlédnout, když nám to pán neumožní, a já nevím, jaká „výpovědní“ lhůta u takových smluv je.
Děkuji

Nejlepší odpověď
Hlada

Je samozřejmé, že písemnou smlouvu musí obdržet všichni účastníci a nikdo nemůže měnit její obsah bez souhlasu ostatních. Smlouva může být i ústní. Nějaký vztah tu evidentně je, takže smlouvu nemůžete považovat za neplatnou. Jestli vám vztah nevyhovuje, sepište návrh vlastní smouvy a pošlete ho nájemci s tím, že když s ním nebude souhlasit, předchozí vztah k nějakému datu vypovídáte a zároveň mu poskytnete přiměřenou lhůtu na odstranění reklamy a uvedení pozemku do původního stavu. Policie vám nepomůže. Nestal se žádný trestný čin.

Další odpovědi
nyjono

Důležité také je, co to je za účtenky, co od něj máte. Jestli tam vůbec jsou nějaké údaje o protistraně.
Zejména, když, jak píšete, to chce bez daní.
Doporučuji právníka.
V každém případě by smlouvu měly mít obě strany a o případných změnách se dohodnout. Nelze, v žádném případě, si jen tak ponížit platbu a říct, že ostatním platím stejně. To prostě nejde.

Mc Merkurion

… ještě bych doplnil Hladu: jestliže máte schovaný účtenky, je evidentně viditelný, že prvně platil 15K, tak bych požadoval doplacení a chtěl bych vidět, na základě čeho snížil platbu (dojde-li tok právníkům, bude se tím pádem muset vytasit se smlouvou) …

… pro elkona: žádná naivita, jen důvěřivost, starší lidé žili a vyrůstali v době, kdy vše garantoval stát, nebyl důvod někomu nevěřit … proto se šmejdi zaměřují na důchodce …

… vypověděl bych okamžitě, maximálně měsíc, on ať dokladuje, že je delší výpovědní lhůta, vy tvrďtě, že to máte ve smlouvě takto a nic že mu nebudete ukazovat >>> na hrubej pytel, hrubá záplata …

elkon

Vrchol naivity. To je pro právníka.

Kryšpín

Můj šéf má názor silnější ošulí slabšího, ale to nelze regulovat poněvadž by to byl zpět socialismus. Nejlépe zajet za ním osobně se svědkem a pokusit se věc vyřešit.