Petr Krata

Lze požádat o pole, jež obhospodařuje zemědělské družstvo, patřila-li prapraprapratetě, která neměla děti?

Ráda bych se zeptala, na katastru nemovitostí jsem zjistila, že po prapraprapratetě jsou nějaká pole. Nikdo se o to nezajímá, obhospodařuje je zemědělské družstvo. Chci se zeptat, zda je možné si o ta pole zažádat, a pokud si o ně zažádám, musím informovat i ostatní, kteří nejeví zájem? Nebo kdo na ta pole má nárok, když neměla děti a manžel zemřel dříve než ona? Na katastru nemovitostí je vedena stále zemřelá praprapra teta děkuji za odpověď Renata

Nejlepší odpověď
annas

Neproběhlo dědické řízení po smrti tety. Musíte o ně ožádat, nejlépe prostřednictvím advokáta

1. Byla jsem na tom podobně. Když jsem prodávala část pozemku – otec i bratr zemřeli dříve než matka, zjistilo se, že část pozemku je psaná na její sestru, tedy mou tetu. Při dědickém řízení se na to nějak zapomnělo.

Právník požádal o obnovu dědického řízení, jediným dědicem jsem byla já, matka už nežila. Po ukonení řízení jsem mohla pozemek prodat. Šlo o zahradu, tu neobhospodařo­valo JZD.

2. O pozemky, které obhospodařovalo tehdejší JZD, jsem požádala,. nechtěla jsem náhradní, tudíž jsem dostala finanční náhradu, i když nic moc. Ale to bylo už v 90. letech.

Až budete dědicem, pokud vás není víc dědiců, požádejte zemědělské družstv o , které je pokračovatelem JZD. , o vrácení nebo náhradu, ,

Další odpovědi
Dochy

Myslím, že bude nutné znovu otevřít dědické řízení. Jinak bez jasného právního důvodu to nikdo nepřepíše…

Pepa25

Vše záleží na tom, jestli už dědické řízení proběhlo nebo ne.

  1. Pokud paní zemřela nedávno, tak ještě není ukončeno dědické řízení. Podle posledního pobytu si můžete najít příslušného notáře (v případě měst jsou na webu Notářské komory rozvrhy řízení o pozůstalosti) a do řízení se přihlásit.
  2. Teoreticky mohlo být dědictví projednáno, ale na nějaký pozemek se „zapomnělo“ (v době digitálního katastru už to není tak časté, ale stává se). Pak by bylo zapotřebí dědictví znovuotevřít.

Teď to hlavní: pokud se najdou příbuzní v některé se šesti zákonem vyjmenovaných třít, tak samozřejmě dědí všichni. Váš vztah není jasný (těch „pra“ je tam nějak moc), takže si najděte § 1640 Občanského zákoníku, který definuje poslední třídu, která ještě dědí (zjednodušeně musíte mít minimálně stejného prarodiče se zemřelou).

nyjono

Ano, lze.
Je ale potřeba zažádat o obnovu dědického řízení. Lépe prostřednictvím právníka.
Zkus vyhledat nějaké dokumenty. Např. doklad o dědickém řízení nebo nájemní smlouvu e zem.družstvem.

Edison

Tak snad je na katastru uveden nějaký současný vlastník, ne? Jinak je to asi spíš na právníka…

Kazatel

Pokud se jedná o majetek který měl být součástí pozůstalosti a dědického řízení, poté nezbývá než se obrátit na notáře s žádosti o další postup.

Klaproth

Ano, můžeš požádat v podstatě o cokoliv.

Drap

Komu patřilo pole neni důležité. Pokud patří stále zemřelé pratetě, tak je třeba obnovit dědické řízení, zřejmě se na něco zapomnělo a vlastník potom může požádat o navrácení, popřípadě může chtít po tom kdo hospodaří nájem.

dubraro

Požádat lze. Ale jestli to bude mít nějaký výsledek…

cukrar

Jedině otevřít dědické řízení po prapratetě. Víte kdo předtím dědil?
Pokud po tetě neměl kdo dědit, dědil stát.

Petr Krata

Na katastru nemovitostí, je vedena stále zemřelá praprapra teta

Dochy

dávejte si bacha co zveřejňujete… ten předchozí pahýl dotazu jsem nechal skrýt…