Rokio

Jaké lidi obvykle soud zbaví způsobilosti k právním úkonům ve finanční oblasti?

V právu na OA jsme se učili, že do této skupiny obyvatel patří například gambleři, kteří trpí alkoholismem.

Podle mě by soud uvažoval o zbavení svéprávnosti k právním úkonům ve finanční oblasti u těchto lidí:

  • notoričtí gambleři
  • těžcí alkoholici (3. a 4. stupeň alkoholismu)
  • marnotratní lidé (např. shopoholici)
  • lidé, kteří se vlastní vinou dostali do exekuce

poznámka: Jedná se pouze o můj osobní názor.

Jaké jsou podle vás podmínky, aby někoho soud zbavil svéprávnosti v oblasti financí? Co musí takový člověk splnit?

Odpovědi
da ny

Hlavně lidé zdravotně postižení, např. neslyšící, slepí…
!!!
„…nejedná se o zbavení finanční svépravnosti, ale o snížení či odebrání svéprávnost“
http://wwww.va­clavkrasa.cz/po­radna/dotazy-a-odpovedi/ostat­ni/zbaveni-financi-svepravnosti-18888.html
http://vozickar­.com/novy-obcansky-zakonik-2-cast/
Ti, které uvádít, eby měli lépe číst a získávat informace, nebo mít štěstí, aby nepřišli o práci a mohli splácet půjčky. Jiní potřebují léčbu závislosti, a pak možná i omezení či zbavení svéprávnosti :).

ivzez

Občanský zákoník žádné příklady neuvádí a v praxi
každý případ posoudí odborník → psychiatr.
Nepředpokládám, že vás právo učil psychiatr …

Nejde o snížení, o odebrání svéprávnosti,
dokonce ani o zbavení svéprávnosti v oblasti financí,
ale o omezení právní způsobilosti k právním úkonům.

Soud způsobilost omezí u osob, které
by kvůli své nemoci mohly utrpět újmu.
__

K tvým příkladům → nevím, nejsem psychiatr.
Ale myslím si, že marnotratnost ani finanční
negramotnost nejsou psychickým onemocněním.

___

PS:
Co kdyby sis našel jiné téma?

orestez

Dobrý tip na ukončení telefonních nabídek bank a jiných společností bezrozh. soudu. VVolali mě z banky, která se nedávno přejmenovala. Řekl jsem, že jsem nesvéprávný a za mě vede účet a agendu moje finanční z banky … a je klid. Už nevolají.

Tvá kritéria, která tě tam naučili, téměř splňuji. Když si dám 1 pivo denně, jsem alkoholik. Hraji hry a těším se na ně. Jednou za měsíc mám nákupní průjem. Dlužím, exekutorem jsem sám sobě, co neshrábnu, to si vezmu. Chtěl bych taky bezcílně sedět ve školní učebně a ptát se na takové hovadiny zde.

ivzez

Odpovědi pana Krásy ani Da ny bohužel nejsou správné.