sharkee

jaké jsou typy končetin a křídel hmyzu??

Dobrý den,
Neví někdo jaké jsou typy křídel a končetin u hmyzu??
Na netu jsem hledal ale žádné konkrétní rozdělení jsem nenašel. Děkuji

Nejlepší odpověď
hanny 2

Typy křídel a jejich počet

blanokřídlý hmyz – oba páry křídel jsou křídla blanitá (včela medonosná)
první pár křídel je úplně zklerotizován – vyztužen chitinem (slunéčko sedmitečné)
první pár křídel je přeměněn v tzv. krytky (kobylka zelená)
polokrovky – přední část křídla je tuhá (u těla) a druhá polovina je blanitá
u některých zástupců hmyzu může dojít k redukci prvního páru křídel (řasníci)
u některých zástupců chybí druhý pár křídel (je přeměněn v kyvadélka) – mouchy, ovádi
mohou chybět křídla úplně, jako je to u parazitů (blecha, veš)
samičky některých druhů křídla nemají (světlušky)

Pohybové centrum
vzniká srůstem 3 článků (předo-, středo- a zadohruď)
u dospělců každý článek nese jeden pár končetin (kyčel, příkyčlí, stehno, holeň, chodidlo s drápky)
modifikace končetin: kráčivé, skákací, plovací, hrabavé, loupeživé, přichycovací, sběrací