agentpv

Jaké jsou možné odpovědi na „How much do you have milk?“? Víc vč. příkladů a překladů v príloze.

Jde mi o to jestli jsem správně pochopil ty kvantifikátory u nepočitatelného podst. jména. Díky.

I have a lot of milk. Mám hodně mléka.( = víc než dost)
I have enough milk. Mám dost mléka. (= stačí na výrobu koktejlu)
I have some milk. Mám nějaké mléko. (= mohlo by to stačit)
I have a little milk. Mám nějaké mléko. (= uděláme méně koktejlu )
I have little milk. Mám trochu mléka. (= možná tak na 1 porci )
I have the rest of the milk. Mám zbytek mléka. (to už stačit nebude)
I have not any milk. Nemám žádné mléko.

Nejlepší odpověď
quentos

Začněme opravou otázky. Správně: How much milk do you have?

První dvě v pořádku.
„Some“ se u nepočitatelných podst. jmen chápe jako „trochu“, tedy se stejným významem jako „a little“. Tedy není to mnoho, ale stačí to.
Naproti tomu „little milk“ (bez členu) je MÁLO, tedy nestačí. (Pátá věta je tedy dobře v angličtině, ale špatně přeložená.)
Poslední větu by uznali ještě kolem roku 1950, dnes už je chybná. Buď: I do not (don't) have any milk, nebo I have not (haven't) got any milk. (Alternativa se stejným významem: I have no milk.)