Avatar uživatele
Pokročilý

Jaké jsou Chemické vlastnosti hořčíku?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Výroba a využití hořčíku

Hořčík se vyrábí elektrolýzou taveniny karnalitu nebo redukcí MgO křemíkem nebo uhlíkem za vysoké teploty.

Surový hořčík se rafinuje přetavováním pod vrstvou solné taveniny nebo v atmosféře inertních plynů. Na velmi vysokou čistotu se hořčík rafinuje sublimací ve velmi zředěné atmosféře argonu.

Méně rozšířené způsoby výroby hořčíku jsou karbotermický a silikotermický způsob výroby hořčíku.

Karbotermická výroba hořčíku se provádí v elektrické obloukové peci redukcí oxidu hořečnatého karbidem vápenatým při teplotě 1200 °C.

Silikotermický způsob výroby hořčíku se provádí reakcí páleného dolomitu s křemíkem nebo ferrosiliciem v ocelolitinových retortách zahřívaných na 1200 °C nebo ve vysokovakuových pecích.

V minulosti se hořčík používal jako zdroj intenzivního světla pro fotografické blesky. Největší uplatnění dnes nalézá hořčík jako součást lehkých slitin a jako redukční činidlo pro výrobu dalších kovů (titan, zirkonium, uran). Jako součast Grignardova činidla nalézá hořčík uplatnění ve velké řadě organických syntéz.

Oxid hořečnatý se používá k výrobě žáruvzdorných materiálů. Siran hořečnatý (Epsomská sůl, hořká sůl) se vyžívá v lékařství, lázeňství a jako důležitý zdroj hořčíku pro vyživu rostlin, zejména jehličnanů.

Celosvětová roční produkce kovového hořčíku se pohybuje okolo 700 kt. Největším světovým producentem kovového hořčíku jsou USA (45% celosvětové výroby).
Slitiny hořčíku

Větší praktický význam než čistý kov, mají pro technickou praxi slitiny hořčíku.

Mezi nejdůležitější a nejstarší hořčíkové slitiny patří dural (Mg+Al+Cu+Mn), elektron (Mg+Al+Zn+Mn) a magnalium (Mg+Al).

Moderní slitiny hořčíku obsahují příměsi i dalších kovů, např. slitina s označením AE 42 obsahuje 2,5% neodymu, slitina ZE 41 obsahuje 4,2 % zinku a 1,2 % neodymu. Pokročilé slitiny hořčíku obsahují také vápník, skandium a stopová množství zirkonia.

Progresivním materiálem jsou hořčíkové kompozity, které se vyrábějí vkládáním keramických vláken nebo tělísek do hořčíkové matrice.

Zdroj: www.prvky.cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Proč nenapíšeš do Googla Chemické vlastnosti hořčíku ?? Pak si jen vybereš !


Avatar uživatele
Bronzový
 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.