Avatar uživatele
Juricaj

Jaké je synonymum/definice podstatného jména kradí?

Dobrý pozdní večer, chtěl bych se zeptat na význam podstatného jména kradí. Bylo použito ve větě: "Kradí jí líbá." Jedná se tedy zřejmě o nějakou část lidského těla (obličeje)? O jakou?
Doplňuji:
Protože je proti pravidlům odpovídat na svou vlastní otázku, dovolil bych si odpovědět sem. Při četbě mě jako první prostě napadlo, že by to mohla být část tváře, nebo třeba nějaký konec šatů a že by to mohl být tvar slova kradmo, mě nějak v tu chvíli vůbec nenapadlo. Je to samozřejmě hloupé a docela legrační, ale alespoň jsem ke správnému významu díky vám došel.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, Lucijej, bolak před 3113 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

kradí = příslovce = potají, skrytě, nepozorovaně, tajně, kradmo.,

Pokradmu, pokradí je již příslovečná spřežka.

Kradí jí stíral slzy Neutíkala již kradí ...

Ve SSJC z r. 2011 je slovo uvedeno běžně, bez jakýchkoliv příznaků knižnosti. I když se zřejmě už tolik neužívá.

Jen pro zajímavost, příslovce kradí pochází od slovesa krást, rozk. způsobu kraď - krade se přece tajně, skrytě.

Za zastaralý se považuje tvar kradbí.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
pusinka50

Nene, to znamená "pokradí" a to znamená, aby je nikdo neviděl, potajmu.:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Jak jsi přišel na to, že je to podstatné jméno a jak na to, že má být součástí lidského těla (obličeje)? Je to literární tvar slova "kradmo" a ten už snad pro tebe bude identifikovatelnější.
Doplňuji:
Předpokládala jsem, že tento výraz jsi našel při četbě, a to četbě díla spíše staršího. V běžné mluvě se podobné výrazy skutečně dnes již nepoužívají a je pochopitelné, že nad nimi může dnešní mladý člověk tápat. Setkat se s nimi dá skutečně jen v literatuře. Proto se nedivím, že jsi nad významem slova zaváhal.
S osobou, která by se ztotožnila s jejich používáním v dnešní době a v běžné mluvě, by ses domlouval jen stěží.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Jakoby jistá celebrita žárlila, že si ji někdo dovolil předběhnout zneužila své mazací oprávnění (dle indicií to admin nebyl) a vkládám odpověď, za níž si stojím, do těchto prostor, jež jsou naštěstí pro mstivé mazaly nedostupné.

Dnešní děti skoro vůbec nečtou, jinak by ti došlo, že když se líbá "něco", byl by jiný slovosled, např. "líbá ji na tvář", na rozdíl od "Potajmu (nesměle, ostýchavě, cudně, s uzarděním atd.) ji líbá".
Odpovídat sám sobě nemůžeš, program to nedovoluje, takže to kodex ani neřeší, ale naopak , když už se o něm zmiňuješ, zajisté jsi jej před vložením této 1. otázky četl, je tam jasně řečeno,. že můžeš pouze 1x doplnit svou vlastní otázku a na případné další komentáře je neomezený počet příspěvků v diskuzi příslušné otázky.
(viz pod otázkou ikonka obláčku s textem: "diskuze" a vedle počet příspěvků s časem toho posledního - eventuálně "žádný příspěvek").

před 3113 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda