Hedvika9

Jaké je schéma α přeměny uranu238U ?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
brillant

tady se dá něco najít
http://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=sch%C3%­A9ma+%CE%B1+p%C5%99em%C4­%9Bny+uranu+238U&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

Další odpovědi
Skeptik

Velmi jednoduché.
Uran má nukleonové číslo (součet protonů a neutronů) 238. Při rozpadu v módu alfa vyzáří uran jádro Helia-4 (2 protony, 2 neutrony). Vlivem ztráty dvou protonů bude mít nový prvek o 2 díly menší protonové číslo 92 → 90. Nový prvek, je tedy prvek s protonovým číslem 90 a jelikož, ztratí 4 nukleony, tak bude mít nukleonové číslo 234. Tomu odpovídá Thorium-234

U-238 → Th-234 + α + γ + KE.

kde γ je elektromagnetické záření a KE je kinetická energie Thoria-234 a částice alfa. Součet γ + KE je rovna energie jaderné vazby, která držela částici alfa v jádře uranu a spočítá se jako rozdíl hmotnosti U-238 a součtu hmotností separátního atomu Th-238 a částice alfa, to vše vynásobeno rychlostí světla na druhou.