Frogman

Jaké je jezdit s volantem vpravo v pravém jízdním pruhu?

A taky samozřejmě obráceně. Mají všechna (nebo většina) auta v Británii a dalších zemích, kde se jezdí vlevo, volant vlevo, nebo vpravo?

--- edit:
Jak vypadá takový nájezd z pravého pruhu do levého a z levého do pravého tam, kde se mění jízda v pruzích?

Nejlepší odpověď
cochee

Ono to není samoúčelné a samozřejmě auta, prodávaná na trzích, kde se jezdí vlevo, mají volant vpravo. Je tak lepší přehled o celé vozovce, protože řidič sedí poblíž středové čáry. Kdyby seděl u kraje vozovky, překáží mu velká část jeho vozu ve výhledu na část vozovky, kde jezdí protijedoucí auta a je značné riziko kolize z důvodu špatného odhadu situace, zda již vůz nepřesahuje do protijedoucího pásu. Také se velmi špatně odbočuje doleva. Krátkodobě se samozřejmě takto dá jezdit, je jen nutno upravit nebo nechat v servise upravit světlomety. Ty totiž nemají symetrický vyzařovaný kužel světla a neupravit jej znamená oslňování protijedoucích účastníků provozu.

Další odpovědi
Kepler

V zemích kde se jezdí vlevo je volant na pravé straně. Pro našince je to zprvu matoucí, ale prý se na to dá celkem rychle zvyknout.

marci1

Neřídila jsem, ale je to pro nás zvláštní. Člověk má pocit, že jede po špatné straně. Dá se na to zvyknout. 🙂

Jiří Bohumil

cochee popisuje dostatečně. Jinak si to vyzkoušej někde doma, ale ne v normálním provozu 🙂. Někde na nějaké vedlejší silnici, bez provozu z protisměru. Ale abychom se zrovna nepotkali.:-)))

hapiky

Jezdit vlevo v Británii nebo Irsku není prakticky žádný problém. Největší problém jsou křižovatky, nejvíce při odbočování vlevo Řidič má tendenci najet ze zvyku do pravého jízdního pruhu. Když si po čase zvykne, tak má potom problém při návratu domů najíždět do pravého jízdního pruhu. Také složitější kruháče mohou být matoucí (do kruháče se najíždí vlevo). Plynulé přejíždění z pravého pruhu do levého v Evropě prakticky neexistuje, protože Británie, Irsko, Malta či Kypr jsou ostrovy, takže z lodi najedete přímo do levého pruhu.

plavcik

No a co řazení ? To je stejné, ale tím že řidič sedí na opačné straně , tak je vlastně třeba si zvyknout že třeba tím pádem jednička není k sobě a dopředu, ale od sebe a dopředu ?

Frogman

hapiky, myslel jsem třeba Surinam a další místa, kde je to přímo. https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/3/32/Cou­ntries_drivin­g_on_the_left_or_rig­ht.svg