janek

Jaké i/y se píše??

Jake se píše i/y v těchto případech:
Navštívili jsme Pavlov- příbuzné.

Nejlepší odpověď
quentos

ani jedna z odpovědí není správně. Napíše se tam TVRDÉ, jelikož měkké je u přídavných jmen přivlastňovacích jen v prvním pádě rodu mužského životného; ve Vaší větě je však pád čtvrtý.
Doplňuji:
PS. Úplně miluju ty lidi, kteří dávají palce dolů za správnou odpověď. Kdybyste si to laskavě nejdřív někde zjistily (ano, zjistilY, tím myslím vás dvě), dřív než kvůli jednomu bodu navíc začnete blbě radit… já měl z češtiny vždy za jedna, co vy?

Další odpovědi
annas

Správná odpověď byla uvedena.
Poznámka: Jako pomůcku lze použít kromě ukazovacího zájmena ty/ti přídavné jméno přivlastňovací matčin (místo otcův). Navštívili jsme (4. p.) matčiny (Pavlovy) příbuzné. Matčini (Pavlovi) (1. p.) příbuzní jsou u nás na návštěvě.

Iveta

Já myslím, že tvrdé. Moje děti učím řídit se takovou nápovědou: Navštívili jsme TY příbuzné…takže tvrdé Y. Pokud by to bylo v prvním pádě – navštívili nás Pavlovi příbuzní, bude tam měkké I… ti příbuzní.

Nuk nuk

Odpovídat bych už nemusela, protože správná odpověď už tu padla. Jen mě k tomu přivedla zdejší diskuse.

Co já vím, tak i/y se v přivlastňovacím způsobu řídí nikoliv ukazovacím zájmene nebo skloňováním, ale podnětem s nímž se váží. V tomto případě jsou to tedy Pavlovy příbuzní, protože ve slově příbuzný přídavné jméno.

Ano i já miluju zoufalce, kteří potřebují dávat palce dolů za správné a věcné odpovědi, jen proto, aby dotyčnému uškodili a sami (ti zoufalci :D) měli bodů nejvíc. Ale když Vás to baví…

Jahoda

píše se tam měkké i. pavlovi příbuzní. nevíme zda-li tam jsou jen ženy nebo jen muži, proto měkké i.

HerbiG

Navstivili jsme koho co Pavlovy ty pribuzne takze tvrde i

panenka

pavlovi bych napsala i MĚKKÉ,protože jsme se učily ve škole že si takovéto věci máme sklonit do rodu.takže bych to řekla následovně NAVŠTÍVILI JSME PAVLOVI JAKO PÁNOVI PŘÍBUZNÉ