Avatar uživatele
Zdistav

Jaké dva nejvzdálenější objekty na území ČR jsou za ideálních povětrnostních podmínek vzájemně viditelné?

Dám příklad: z Plechého je možná jeden dva dny v roce vidět Krkonoše(teď nevím jestli mezi nimi není nějaká vrchovina která dohlednosti překáží, snad Brdy, Sázavská či Jičínská pahorkatina?), ale co třeba úsečka Krušné hory – Beskydy? Je možné vidět z vrcholu Lysé hory Cínovec, vzhledem k orografii, zakřivení Země a obsahu vody v atmosféře? Ještě jinak: Zažil někdo tak ideální povětrnostní podmínky že mohl pozorovat i objekty jindy neviditelné? Díky

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 276 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Tato otázka je složitější, než se může zdát, protože se tu mísí fyzikální principy dohlednosti, geometrie a geografie s meteorologickými podmínkami, jako je mlha, opary, smog, mraky atd.

Faktory, které ovlivňují dohlednost, jsou například: výška pozorovatele a pozorovaného objektu nad okolní krajinou, relativní výška obou bodů nad mořem, zakřivení zemského povrchu, atmosférické podmínky, jako jsou mgla či smog, a dokonce i teplota a vlhkost vzduchu.

V teorii existuje několik párů bodů v ČR, které by mohly být za ideálních podmínek vzájemně viditelné – například některé vrcholy Krušných hor a Jeseníků, nebo nejvyšší body Šumavy a Krkonoš. Nicméně naměřená největší dosažená vzdálenost mezi dvěma bodovými objekty na území ČR je 274 km. Tato vzdálenost byla naměřena mezi vrcholem Sněžky a vrcholem Plechého na Šumavě.

Jenže tato otázka je také otázkou definice „viditelnosti“. Znamená to, že oba objekty musí být viditelné pouhým okem? Nebo lze použít dalekohled nebo jiný optický přístroj? Musí oba objekty být viditelné současně, nebo je přijatelné, že vidíme jeden objekt teď a druhý za pět minut, když se otočíme nebo přesuneme na jiné místo pozorovacího bodu?

Navíc, jak pečlivě musíme pozorovat? Znám několik případů, kdy někdo tvrdil, že viděl z vrcholu Sněžky Alpy, ale když jsme se na to dívali pečlivěji, zjistili jsme, že to byly jen oblaky na obzoru, které vypadaly jako vysoké hory.

Takže na tuto otázku nelze dát jednoznačnou odpověď, protože záleží na mnoha faktorech a také na tom, jak přísně chceme definovat „viditelnost“.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mesiáš

Jako fotograf vím že čistý vzduch u nás je velmi vzácný, a tak je zde dohlednost maximálně na 40 kilometrů

Zdroj: https://youtu­.be/5doXf9re9i4

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

U města, kde mám bydliště, konkétně na obchvatu, lze vidět Dukovany. Viděl jsem na vlastní oči věže jaderné elektrárny, a to jsou vzdálené minimálně 50 km.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Můj rekord – viděl jsem Sněžku z Milešovky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
magorvkleci

Ten Plechý – Sněžka vychází tak tak, na tu vzdálenost 274 km je zakřivení povrchu Země skoro 1500 m, po cestě jsou kopce u Písku a Nové Paky 600–700 m, takže potřebné převýšení v součtu jen stěží dávají. Leda by tam hrálo roli nějaké zrcadlení.

Avatar uživatele
Zdistav

Mesiáš: zažil jsem loni v létě brzo ráno 100km spojnice Zebin u Jičína – Devět skal

Nový příspěvek