Avatar uživatele
JájsemRaibek

Jaké důsledky by pro nás měla skutečnost života na jiných planetách?

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/447925-z-dalekeho-vesmiru-prislo-patnact-opakovanych-signalu-mohou-mit-umely-puvod.html?ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=sekce-z-internetu
Z dalekého vesmíru.....bla, bla, bla. Nejdůležitější však je vzdálenost. 3 miliardy světelných let. I pokud bychom sestrojili cokoli, co by lětělo světelnou rychlostí, myslím, že by to nemělo pro nás význam. Nebo mělo?

K čemu mi je ta informace? Nedá se ověřit a pokud i dá, tak 3 mld tam, 3 mld zpět, takže stejně nedá.

Možná špatně napsaná otázka nebo jste nepochopili oč mi jde.
Nyní víme – nevíme zda někde existuje život. Život myšleno takový jako je zde.
Jde mi spíš o to, k čemu nám ta informace je? Dnes možná tušíme, že tam a tam je život a to je tak vše. Huráá, zachytili jsme signál. No a co? K čemu nám to je? K ničemu. Protože stejně ta vzdálenost je tak velká, že se tam nedostaneme my, ani naše děti, ani děti našich dětí, .....
A co se týče toho, že bychom si s nima mohli vyměňovat informace – „dopisovat“, tak to taky nehrozí :D
Takže jaké důsledky by to pro nás mělo? Asi žádné.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, luckykubrt, aliendrone před 2418 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Je třeba rozlišit existenci života a existenci civilizace. To první je pravděpodobné, to druhé zatím spekulativní. Můj osobní názor je, že vznik života je dokonce zákonitý všude tam, kde k tomu jsou vhodné podmínky. Za objevem života možná nebudeme muset tak daleko, teoreticky by byl možný i ve Sluneční soustavě, kde je prokázána voda v kapalném stavu: Jupiterův měsíc Europa a Saturnův měsíc Enceladus. Zdrojem tepla totiž nemusí být jen Slunce… takže já osobně bych překvapen nebyl.
........
Doplněno: pokud by šlo o inteligentní život se kterým by nebyl možný jakýkoliv kontakt (třeba právě kvůli vzdálenosti), asi by to vzbudilo jen množství spekulací. Nemusí to být ani 3 mld. let, ani tisíckrát blíž, dokonce ani miliónkrát blíž. Koho by asi bavilo se s někým vykecávat, kdyby na odpověď musel čekat 6000 let, tedy stejnou dobu, od které se u nás začaly objevovat první civilizace. Možná by to znamenalo nějaký posun v různých filozofiích čí náboženstvích. Ale skutečný kontakt nebo dokonce návštěva, by znamenala kulturní šok celého lidstva, nebo spíš ještě něco mnohem horšího.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
luckykubrt

Záleží na tom o jaký život by šlo. Kdyby to byli bytosti podobné wraightům jako byli v seriálu Hvězdná brána – Atlantida posloužili by jsme jim jako hlavní chod. Rovněž kdyby byli podobní replikátorům nemuselo by to s námi dopadnout dobře. Pokud by však byli podobní Antikům (obyvatelům Atlantidy) mohli by jsme se od nich učit. Je taky možné, že nejvyspělejší rasou ve vesmíru jsme my a možná časem najdeme bytosti, které jsou sto let za opicemi… což je koneckonců možné objevit i na naší planetě. 🙂

Ale spíše se spekuluje o tom, že my sami jsme potomky těch mimozemštanů. Taky ohledně s přečtením daného článku i s diskusí v ní mně napadla ještě jedna zajímavá věc. A to, že čas je něco jako Mobiův pás. Vědci teoreticky mohli zachytit i zvuk z budoucnosti. Samozřejmě, ověřit se to nedá. Bylo by to podobné jako když křeček běhá v kruhové kleci pořád dokola.Už kolikrát se mi však zdálo, že věci, které v současnosti prožívám se mi už v minulosti¨stali. Pokud je to však umělého původu zbývá už jen jedno… rozluštit poselství signálu. No a podle Bible jsou zi mimozemšťané andělé a bydlí s Bohem Jehovou v nebesích. 🙂

Upravil/a: luckykubrt

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Myslím, že dopad by byl OHROMNÝ. Počínaje polem filozofickým, přes náboženský, kulturní a konče denní praxí.

Uvaž: Nejde jen o tu vzdálenost. Musíš si uvědomit, že zároveň to znamená i čas. Něco před 3 miliardami let bylo natolik vyspělé, že to dokázalo vyslat signál až sem. Copak to dokáže asi dnes? Představ si takovou dobu vývoje v porovnáním s tím, co všechno jsme dokázali my sami za pouhý 1000 let. Od placaté země, kterou „bůh stvořil…“ a jinak v podstatě ničeho k dnešním letům do vesmíru, gen. inženýrství, jaderným zbraním a hledání unitární teorie…

Ale už jen samotný fakt existence jiné inteligence by znamenal že dosavadní spekulace zda-li vůbec existuje, by se rázem posunul na téma KOLIK dalších a jak daleko jsou? Možnost, že „za rohem“ existuje jiný inteligentní život by už nebyla jen otázkou do diskuze – dokážu si předstvit, co by to udělalo třeba se „zelenými mozky“ („Hrozí nám invazééééé!!!“), ale i mnoha politiky („Co bychom na tom vytřískali?“ – a určitě by na něco přišli).

V konečném důsledku by se dal předpokládat značný boom scifáren v kině, knihách atd. zároveň s novým povzbuzením vývoje a výzkumu, což by se následně promítlo i v denní praxi (nová pole působnosti) stejně jako kdysi kosmické a jaderné závody přinesly doposud největší rozmach technologií, vědy a průmyslu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek