JájsemRaibek

Jaké důsledky by pro nás měla skutečnost života na jiných planetách?

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/447925-z-dalekeho-vesmiru-prislo-patnact-opakovanych-signalu-mohou-mit-umely-puvod.html?ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=sekce-z-internetu
Z dalekého vesmíru.....bla, bla, bla. Nejdůležitější však je vzdálenost. 3 miliardy světelných let. I pokud bychom sestrojili cokoli, co by lětělo světelnou rychlostí, myslím, že by to nemělo pro nás význam. Nebo mělo?

K čemu mi je ta informace? Nedá se ověřit a pokud i dá, tak 3 mld tam, 3 mld zpět, takže stejně nedá.

Možná špatně napsaná otázka nebo jste nepochopili oč mi jde.
Nyní víme – nevíme zda někde existuje život. Život myšleno takový jako je zde.
Jde mi spíš o to, k čemu nám ta informace je? Dnes možná tušíme, že tam a tam je život a to je tak vše. Huráá, zachytili jsme signál. No a co? K čemu nám to je? K ničemu. Protože stejně ta vzdálenost je tak velká, že se tam nedostaneme my, ani naše děti, ani děti našich dětí, .....
A co se týče toho, že bychom si s nima mohli vyměňovat informace – „dopisovat“, tak to taky nehrozí :D
Takže jaké důsledky by to pro nás mělo? Asi žádné.

Nejlepší odpověď
Kepler

Je třeba rozlišit existenci života a existenci civilizace. To první je pravděpodobné, to druhé zatím spekulativní. Můj osobní názor je, že vznik života je dokonce zákonitý všude tam, kde k tomu jsou vhodné podmínky. Za objevem života možná nebudeme muset tak daleko, teoreticky by byl možný i ve Sluneční soustavě, kde je prokázána voda v kapalném stavu: Jupiterův měsíc Europa a Saturnův měsíc Enceladus. Zdrojem tepla totiž nemusí být jen Slunce… takže já osobně bych překvapen nebyl.
Doplněno: pokud by šlo o inteligentní život se kterým by nebyl možný jakýkoliv kontakt (třeba právě kvůli vzdálenosti), asi by to vzbudilo jen množství spekulací. Nemusí to být ani 3 mld. let, ani tisíckrát blíž, dokonce ani miliónkrát blíž. Koho by asi bavilo se s někým vykecávat, kdyby na odpověď musel čekat 6000 let, tedy stejnou dobu, od které se u nás začaly objevovat první civilizace. Možná by to znamenalo nějaký posun v různých filozofiích čí náboženstvích. Ale skutečný kontakt nebo dokonce návštěva, by znamenala kulturní šok celého lidstva, nebo spíš ještě něco mnohem horšího.

Další odpovědi
luckykubrt

Záleží na tom o jaký život by šlo. Kdyby to byli bytosti podobné wraightům jako byli v seriálu Hvězdná brána – Atlantida posloužili by jsme jim jako hlavní chod. Rovněž kdyby byli podobní replikátorům nemuselo by to s námi dopadnout dobře. Pokud by však byli podobní Antikům (obyvatelům Atlantidy) mohli by jsme se od nich učit. Je taky možné, že nejvyspělejší rasou ve vesmíru jsme my a možná časem najdeme bytosti, které jsou sto let za opicemi… což je koneckonců možné objevit i na naší planetě. 🙂

Ale spíše se spekuluje o tom, že my sami jsme potomky těch mimozemštanů. Taky ohledně s přečtením daného článku i s diskusí v ní mně napadla ještě jedna zajímavá věc. A to, že čas je něco jako Mobiův pás. Vědci teoreticky mohli zachytit i zvuk z budoucnosti. Samozřejmě, ověřit se to nedá. Bylo by to podobné jako když křeček běhá v kruhové kleci pořád dokola.Už kolikrát se mi však zdálo, že věci, které v současnosti prožívám se mi už v minulosti¨stali. Pokud je to však umělého původu zbývá už jen jedno… rozluštit poselství signálu. No a podle Bible jsou zi mimozemšťané andělé a bydlí s Bohem Jehovou v nebesích. 🙂

aliendrone

Myslím, že dopad by byl OHROMNÝ. Počínaje polem filozofickým, přes náboženský, kulturní a konče denní praxí.

Uvaž: Nejde jen o tu vzdálenost. Musíš si uvědomit, že zároveň to znamená i čas. Něco před 3 miliardami let bylo natolik vyspělé, že to dokázalo vyslat signál až sem. Copak to dokáže asi dnes? Představ si takovou dobu vývoje v porovnáním s tím, co všechno jsme dokázali my sami za pouhý 1000 let. Od placaté země, kterou „bůh stvořil…“ a jinak v podstatě ničeho k dnešním letům do vesmíru, gen. inženýrství, jaderným zbraním a hledání unitární teorie…

Ale už jen samotný fakt existence jiné inteligence by znamenal že dosavadní spekulace zda-li vůbec existuje, by se rázem posunul na téma KOLIK dalších a jak daleko jsou? Možnost, že „za rohem“ existuje jiný inteligentní život by už nebyla jen otázkou do diskuze – dokážu si předstvit, co by to udělalo třeba se „zelenými mozky“ („Hrozí nám invazééééé!!!“), ale i mnoha politiky („Co bychom na tom vytřískali?“ – a určitě by na něco přišli).

V konečném důsledku by se dal předpokládat značný boom scifáren v kině, knihách atd. zároveň s novým povzbuzením vývoje a výzkumu, což by se následně promítlo i v denní praxi (nová pole působnosti) stejně jako kdysi kosmické a jaderné závody přinesly doposud největší rozmach technologií, vědy a průmyslu.