Kepler

Jaká znáte nelogická označení, termíny apod.?

Mně přijde srandovní třeba PVO – protivzdušná obrana. Copak se bráníme proti vzduchu? Neměla by to být spíše protiletadlová obrana?

Nejlepší odpověď
aliendrone

„Boj za mír“ je obzvláště vtipný kupříkladu. ;) :)

Další odpovědi
paroh77

Humanitární bombardování

Ještě mě napadlo Březinovo „Svítání na západě“ a moje nejneoblíbenější „sójové maso“:)

annas

Netušila jsem, co znamená název strany ANO. Je to inicálová zkratka – Akce Nespokojených Občanů.

Připomenu básnické oxymórony, které jsou jen zdánlivě nelogické, ale jsou to symboly, které jsou pochopitelné. Třeba Svítání na západě, Opilý koráb, .

Jinak v běžné mluvě výmluvné mlčení, živá mrtvola, ohlušující ticho, suchý šampon, štěstí v neštěstí, šťastný smolař.

Rokio

Posmrtný život.

Edison

Jenže PVO nechrání jen proti leteckým útokům, ale proti všem útokům vedeným.. hádej odkud…? Ze vzduchu… 😁 Tam nelogičnost nevidím… Jeden příklad nelogičnosti jsem tu řešil: Teploměrem by se mělo měřit teplo, nikoli teplota, ta by se měla měřit teplotoměrem, případně celsiometrem. Mě se třeba líbí používat proudoměr a napěťoměr. 😁 Jinak nelogických označování lecčeho je spousta…

dust8

A co třeba armáda spásy? Jakou spásu najde člověk v armádě? Asi, že nepracuje na normy nebo má zdarma holiče?

EKSOT123

>>Suché víno (Bílé hrozny nejsou bílé, ale zelené. Říká se jim bílé, protože se z nich vyrábí bílé víno, které však není bílé, ale žluté. A dělá se i z modrých hroznů. V této souvislosti mě napadá, jak to tedy přesně je s tím „ve víně je pravda“ že?
>>rakety zem-vzduch (prý je reklamovali a chtějí radši typ zem-letadlo)

hapiky

Vodní váha…

Klaproth

Suchý zip.

annas

paroh77

Svítání na západě je symbolické vyjádření, zdánlivé tedy nesmyslné, ale když je pochopíte, dává s,mysl. Západ = smrt – vysvobození z pozemských strastí; svítání = vidina lepšího života po smrti.

paroh77

Máte pravdu, ta sbírka je jeden velký oxymóron („Sen opilý krví umdlel a čistšími tony hraje“ nebo „Květ slunce přezrálý do bílých žárů svadal, v šer haluzí se třás’ a modrým listím padal“). Dalším nelogickým názvem jsou třeba Vaculíkovy Nepaměti.

Anikitos

@aliendrone

No tak může být. Když zabiješ všechny nepřátele už nebudeš mít s kým bojovat. :'D

Ne, ale tak vše se ve skutečnosti musí nejdřív vybojovat, včetně míru, i když jako slovní spojení to zní divně a jakože si to odporuje.

Edison

Humanitárním bombardováním bojovali za mír. 😁

anonym

a do jednoho pozabíjeli všechny ty odporné agresory ze západu :) … jo jo, jako bych slyšel propagandu ve stylu CCCP, KLDR, …takhle běžně fungovali. Dávali lidem i událostem přívlastky, které jejich smysl obracely doslova vzhůru nohama a člověk si při čtení jejich oficiálních zhodnocení ze strany propagandy připadal už opravdu jako dokonale tupá loutka zbavená schopnosti myslet.