evik71

Jaká smlouva by měla být uzavřena mezi zaměstnavatelem a OSVČ?

Jsem OSVČ a pracuji u zaměstnavatele – tvorba webdesignu, hradím si sociální i zdravotní sama. Po roce chce zaměstnavatel podepsat smlouvu o dílo mezi mnou a jím. Pro mně z toho ale vyplývají pouze sankce za nedodržení termínu atd. Přitom smlouvy se zákazníkem sepisuje zaměstnavatel a my tyto termíny nijak neovlivníme. Je potřeba sepisovat vůbec nějakou smlouvu? Případně jakou?

Nejlepší odpověď
Hlada

Jako OSVČ není možné pracovat pro zaměstnavatele. Byl by to zakázaný švarcsystém.
Jako podnikatel můžeš uzavřít se zákazníkem smlouvu o provedení zakázky. Pokud chce zaměstnavatel uzavřít smlouvu o dílo, jedná se o zaměstnanecký poměr, na který není potřeba živnostenské oprávnění a který se z hlediska povinných odvodů řídí jinými pravidly.

Další odpovědi
autacek

OSVČ = osoba samostatně výdělečně činná. Tvým partnerem je zákazník, s ním uzavíráš smlouvy dle NOZ. Smlouva o dílo je v takovém případě vhodná.

Zaměstnavatel naproti tomu uzavírá smlouvy se svými zaměstnanci dle zákoníku práce, jedná se tedy o naprosto odlišný vztah.

Uspořádání co popisuješ (pokud máš skutečně postavení zaměstnance) není v souladu s legislativou a vede k okrádání státu, jež představuje mimo jiné méně dětských hřišť, kilometrů dálnic, obědů zdarma dětem a dalších rozdaných koblížků. Styď se.

hapiky

Smlouvu chce až po roce? Bez smlouvy bych ani ráno nevstával.
Smlouva je dobrá pro vás, záleží také co je v ní napsané.
Když by vás nezaplatil, jak dokážete, že jste pro něj pracovala?
Do smlouvy o provedení díla apod. můžete předem dát své podmínky, a později i dodatky, pokud se na nich oba shodnete.

ivzez

To, co popisujete je švarc systém, na který jste neměla přistupovat, protože pokuta hrozí nejen Vašemu „zaměstnavateli“, ale i Vám (od 10.000 Kč).

Jako OSVČ byste měla pracovat „sama na sebe“, sama
si vyhledávat zákazníky a uzavírat s nimi smlouvy o dílo.

Jestli pracujete v poměru podobném pracovnímu, měla byste
se zaměstnavatelem uzavřít pracovní smlouvu.

Jde-li o práce menšího rozsahu, mohla by stačit dohoda o pracovní
činnosti (DPČ, max. 20 hodin týdně) nebo dohoda o provedení práce
(DPP, max. 300 hodin v kalendářním ro­ce).

Poznámka:
Prací ve švarc systému okrádáte společně se zaměstnavatelem
nejen stát, ale i sama sebe. Doplatíte na to v případě nemoci, úrazu,
mateřské, (nedej Bože) invalidním nebo starobním důchodu.

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.