Avatar uživatele
MrnousakCZE

Jaká kyselina by člověku nejrychleji rozžírala kůži?

Jaká kyselina by člověku nejrychleji rozžírala kůži? Nebo jaká by člověku při kontaktu způsobila největší zranění? A jak by ste popsali slvoy její účinky na kůži? Jak dlouho by trvalo než by se dostala ke ksoti?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3070 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

za mě louh NaOH, hydroxid sodný

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Jakákoliv silná neoxidující kyselina, tedy zejména konc. HCl a méně HF. Pro pokožku je velmi nebezpečná i konc. H3PO4. Např. HNO3 nebo H2SO4 jsou velmi silné, ale u nich dochází k zuhelnatění pokožky, vzniklé spáleniny proces leptání zpomalují. Mnohem horší poleptání než kyseliny způsobují silné hyroxidy (KOH, RbOH a zejména CsOH), u nich dochází k hloubkovému zmýdelnění podkožního tuku.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Je pravdou, že kyselina fluorovodíková leptá i sklo. Z běžných kyselin ale taková 98% kyselina sírová ti udělá díru než se naděješ a jakmile se dostane do pórů kůže jen tak ji nezneutralizuješ.
Podobně se chová i ten hydroxid sodný, ale tomu to trvá podstatně déle. Nebezpečné u něho je, že zpočátku člověk nic necítí a když začne cítit je již pozdě.
Nicméně rychlost leptání kůže jsme v práci nikdy neměřili. Když ale kamaráda polila 98 % kyselina sírová , krk a celá záda , přesto že jsme ho vzali ihned proudem vody z hadice má na zádech dodnes jizvy.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gecco

Z beznych pravdepodobne fluorovodikova (NE, abys to zkousela!!!), ale pockej na odpoved Lamalam a Mosoje…
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Osobní zkušenost mám s 65% HNO3. Vlastním přičiněním jsem si pár kapek šplouchnul do obličeje, i přes okamžitou pomoc byla rána hnusná a hojila se velmi dlouho. Žlutý flek jsem na tváři měl asi 5 let.

Zákeřnější než kyseliny jsou hydroxidy. Zpočátku to nebolí, projevuje se to smradem. Když to začne bolet, je už rána hluboká. Kolegyně se mokrou rukou opřela o laboratorní stůl, na který nějaký šikula rozsypal pecičkový KOH. Na bílých dlaždičkách to nebylo,vidět. Zjistila to až podle zápachu, o kousek dlaně přišla.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

ta co stříkala když řezali laserem vetřelce

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek