Kelt

Jaká je tato věta, a podobné, která obsahuje nesprávné informace?

Snad si vzpomenete na pohádku o Honzovi, který vyhrál nad králem, že mu povídal vše, co ho napadlo a král na to řekl To je , nebo to by mohla být pravda. Honza vyhrál, když řekl, že králům otec pásl prasata – Což král označil jako lež.
Takže věty, které předkládám – například. To je fotografický přístroj Václava II. Mám ve sbírce tištěnou knihu z 10. století a pod. Dosazuji do věty podle logických gramatických pravidel událost, nebo věc, která se historicky objevuje až mnoho let po tom, co je uvedeno. Je to lež, blbost nebo mu to nějaké označení? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Tvrzení o knize vytištěné v 10. století je nepravdivý výrok, protože knihtisk byl vynalezený až mnohem později.

Myslím si, že jde o výrokovou logiku

"Základem výrokové logiky je pochopitelně výrok. Výrokem je každá oznamovací věta, u které můžeme určit její pravdivostní hodnotu. Příklady jednoduchých výroků:

Bill Gates byl nejbohatší člověk na světě.
Přirozené číslo pět je liché číslo.
HTML je programovací jazyk.
Dva plus tři je šest

Toto všechno jsou výroky. Ať už jsou pravdivé (první dva) nebo jsou nepravdivé (poslední dva). Výrokem není například tázací věta nebo věta, u které nemůžeme jednoznačně určit její pravdivostní hodnotu. "

více v odkazu

https://matema­tika.cz/vyroky

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:taS­CeNLsyn4J:www­.realisticky.cz/u­cebnice/01%2520Ma­tematika%2520S%25C­5%25A0/01%2520Z%25C3%25A­1kladn%25C3%25AD%­2520poznatky/04%2520For­m%25C3%25A1ln%25C3%25AD%­2520logika%2520(v%25­C3%25BDroky)/10%2520F­orm%25C3%25A1l­n%25C3%25AD%2520lo­gika%2520-%2520shrnut%2­5C3%25AD.pdf+&cd=3&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-d
--

Ivzez,

jak je uvedeno v odpovědi,

výroky „HTML je programovací jazyk“ a "Dva plus tři je šest ", jsou NEPRAVDIVÉ. Jde o ukázku nepravdivých výroků.

Další odpovědi
aliendrone

Já myslím, že annas má pravdu, je to o výrokové logice. „Kniha byla vytištěna v 10. století.“ JE výrok, ovšem nepravdivý. Jiný příklad výroku > „Aliendrone je nejskvělejší, nejkrásnější a nejúžasnější!“ je prozměnu výrok pravdivý. A BEZ KOMENTÁŘŮ PLS!!! ;) :d :d

Kepler

Já myslím, že lež je vědomé překrucování pravdy, která by pravdou teoreticky být mohla. Takže tvé dva přiklady nejsou lží, ale výroky, které by mohly přitáhnout pozornost Chocholoušků.

ivzez

Já bych řekla, že lží člověk sleduje nějaký svůj prospěch.
Uvedené příklady bych nazvala nesmysly.

K odpovědi Annas:
HTML je značkovací jazyk, nikoliv programovací.

annas

Ivzez,

nevím,. zda jste četla moje doplnění. Odpověď na definici HTLM je správná ve smyslu nepravdivosti výroku, jak uvádí autor zdroje.

"Bill Gates byl nejbohatší člověk na světě.
Přirozené číslo pět je liché číslo.
HTML je programovací jazyk.
Dva plus tři je šest

Toto všechno jsou výroky. Ať už jsou pravdivé (první dva) nebo jsou nepravdivé (poslední dva) …"

ivzez

Máte pravdu, to mi uteklo.

Poměrně hodně lidí mluví/píše o programování webů
a programovacím jazyku HTML, přitom jde o kód…