tony2412

Jaká je skutečná velikost flash disku?

Teď jsem v šuplíku objevil zapomenutý flash disk Kingston 8 GB a tak jsem ho dal do PC a zjistil jsem že na něm nic není a ještě jsem ho zformátoval a ukazuje mi to kapacitu 5,76 GB. Vím že to nikdy ve skutečnosti neodpovídá údaji na disku ale jestliže to ukazuje víc jak o 2 GB rozdíl, tak to mi připadá teda celkem dost!

Nejlepší odpověď
aliendrone

Napadá mne hned z první – poškozený/vyřízený kus (mnoho paměťových buněk je v háji – což formátovací utilita pozná a označí je jako nepouživatelné). Nadále tedy můžeš používat pouze ty, u kterých nebyly shledány závady (tím se ovšem celková kapacita umenšila). V takovém případě doporučuji disk nepoužívat/vyhodit, protože ztráta dat hrozí DOST silně!!

NEBO

Máš na disku skrytý oddíl (popřípadě nepoužité místo nebo oddíl se souborovým systémem se kterým OS nepracuje – typicky pro Windows by to byly Linux ext2,3,4,swap atd.) V takovém případě ve správci disků přerozdělit a naformátovat dle vlastní úvahy/potřeby.

Další odpovědi
led

Pri každom formátovaní
formátovací program vyhľadáva chyby na kľúči a znižuje kapacitu o chybné miesta v pamäti. Zjavne nešlo o 1.formátova­nie kľúča.

anonym

Může k tomu dojít i tak, že disk rozdělíte na více partitions/oddíly.
Totiž formátování je jenom proces při kterém jedné vybrané partition dáte určitou strukturovanou souborovou hierarchii (fat, ext4, ntfs, btrfs, a tak podobně). Formátováním ale nijak neměníte velikost oddílu, takže pokud jste například programem gparted nebo v jiném správci diskových oddílů, zmenšil hlavní oddíl klíčenky na zmínených 5,76 GB pak jakékoliv další formátování ctí nastavenou velikost oddílu a nevyužívá veškerou kapacitu klíčenky.

Oprava je jednoduchá, otevřte zmíněný program gparted nebo jiný správce diskových oddílů a před formátováním změňte velikost diskového oddílu.

Také zde musím vyvrátít vidím že velmi rozšířený mýtus, že označování vadných clusterů které známe z klasických rotujících pevných disků se projevuje i u paměťových médií NAND, nic takového u USB klíčenek ani paměťových karet, dokonce ani SSD disků neexistuje, žádné označování vadných bloků se nekoná, už z principu pseudonáhodné distribuce zápisů kvůli životnosti média jako celku to nedává smysl.

Vznik vadných bloků u těchto pamětí se projevuje trochu jinak než zmenšováním kapacity formátovaného oddílu 🙂 Projevuje se tak že časem můžete data už jen číst ale nemůžete je přepsat. Tato média mají omezený počet zápisů čtení dat je však obvykle nadále možné.

Obvyklý rozdíl ve velikosti udávané a skutečné je dán tím že výrobci svévolně zaměňují jednotky GiB a GB … přibližné převodové poměry jsou 1GB = 0.9313 GiB a 1GiB = 1.0737 GB … výrobci tak tedy často uvedou že jejich disk má kapacitu 8GB, což je fakticky správně, ale lidé si obvykle v zažitém omylu myslí že je tím myšlena jednotka GiB a tak je překvapí že těchto jednotkách je to jenom 7.4GiB … operační systém windows do toho vnáší zmatek i tím, že jednotky GiB neoznačuje správně ale prezentuje ji jako GB 🙂 Lidé se tak zamotali do vlastního omylu na kterém trvali, a sice omylu že 1GB = 1024 B, který se stále ještě učí na některých školách. Autoři windows aby tomuto obvyklému omylu šly vstříc, ho bohužel implementovali i do uživatelského rozhranní. Ve skutečnosti to ale není pravda 1GB = 1000 B a 1 GiB = 1024 B, což výrobci médií dobře vědí a uvádí to správně 🙂

led

ge0rge, zámenu v chybnom počítaní GB a GiB by som vedela pochopiť, ale problém „zmenšovania“ priestoru (zvyšovania počtu vadných blokov) na disku, ale aj USB kľúči pri opakovanom použití rovnakého software na rovnakom počítači, už nemožno považovať za omyl v počítaní, o ktorom píšete.

aliendrone

Tohle s těmi opravami mne dost zajímá. Jednak jsem se setkal už s články, které hovoří o rozpoznávání vadných buněk (např. zde v odstavci „paměťové karty“ >>> https://www.chip­.cz/casopis-chip/earchiv/vy­dani/r-2011/chip-08-11/velka-kontrola-nosicu/ ), druhak o svátcích jsem „objevil“ ztracenou flashku (byla stařičká, ještě USB2.0 – 8GB), na které byl ještě FAT32. Ten jsem na zkoušku překopl na NTFS, vše v pohodě. Nic jsem na flashku nezapisoval, jen jsem ji uložil, ovšem po vložení/připojení asi o 2 dny později mi widle nahlásily „chybu“ (navzdory tomu, že flashka byla stále prázdná) a že se jí pokusí opravit. OK, oprava proběhla v pohodě, jenže teď si říkám – CO TEDY se vlastně „opravovalo“ na prázdné flashce? Přijde mi jako nesmysl se snažit o opravu poškozeného/zni­čeného polovodičového přechodu, jediné co by mělo nějaký význam je právě to označení vadných buněk.

Tohle je pro mne dost důležité, málo co mne namíchne tak, jako ztráta dat (nebo jejich části)! Díkes!

aliendrone

Melu kraviny, nebyl tam FAT32, ale FAT64! A teď jsem zjistil, že systém už tu flashku ani nedetekuje… :D :D :D