bolak

Kterou komponentu vyměnit, aby mi šla rychlejc editace videa a další podobné záležitosti?

Kterou komponentu vyměnit, aby mi šla rychlejc práce ve videoeditoru, prác s databázema, načítání několika stránek najednou v prohlížeči atakdále…

Je to pomalým diskem, procesorem, málo paměťma nebo grafikou? Na kterým komponentu záleží nejvíc, z hlediska těhle aplikací, který jsem tu popsal?

Třeba u tý práce s videem, když komprimuju dvacetiminutový video, tak to trvá nějaký dvě hodiny, což asi není zrobna obyvyklý. Stejně tak když pracuju s programy který využívaj databáze (postgresql), tak při každým načtení nový databáze je cejtit že se ten počítač zpomalí. Ony některý ty soubory ze kterých to načítám mají třeba i 2giga, a když načítam už čtvrtou databázi po sobě, tak vyhledávání a filtrování už praticky není možný, jak je to zahlcený a musím restartovat celej program a někdy i počítač.

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

Na rychlost editace videa větší a rychlou RAM, já mám 8 GB + nastavit pevnou velikost virtuální paměti (nejlépe jednou tolik, co skutečná RAM) + samozřejmě to chce 64 bitový systém, protože 32 bitový zvládne max. 3.3 GB RAM…nestojí to zase tolik, tak bych tam nacpal všechno, co deska zvládne.

Na renderování – neboli komprimování upraveného videa je třeba procesor + grafická + zase rychlá RAM. Ono záleží, jak moc velké úpravy se s tím videem dělaly, jestli nějaké efektové filtry, nebo jen vystříhání reklam. Nebo jestli jde o převedení z jednoho formátu do druhého. Nastavuje se tam též, jestli to má být provedeno jedním průchodem nebo dvěma. To vše ovlivńuje délku, ale i tak, dvě hodiny jsou moc. Já mám překopání hodinu a půl filmu z 4,7 GB DVD na cca 900 MB dvěma průchodama za hodinu a něco.
Doplňuji:
záleží taky na procesoru – na 64 bitový systém musí být dvoujádrový a výše

Další odpovědi
led

Ak je malá RAM, počítač veľa swapuje, tj.presúva-ukladá dočasné práce na disk a znovu otvára do RAM. To pomerne brzdí. Potom, ako píše „kri kri“, záleží od taktu procesoru, komunikačných ciest na motherboard (základnej doske), výkonu grafickej karty a podobne. Pri takejto práci treba uvoľniť všetky_nepotrebné! programy, procesy (niekedy si človek ani neuvedomí koľko procesov a programov beží neviditeľne a zbytočne pri danej práci).
Normálny čas na jednoduché spracovanie + renderovanie videa skúste počítať s koeficientom 3, tj. dĺžka videa x 3, bez priamej editácie. Ak popri tom počítač zaťažujú aj iné čnnosti, napríklad internet, hranie sa Soliter,… koeficient sa zväčšuje.
niečo o základnej doske:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Z%C3%A1kl­adn%C3%AD_des­ka
dikusia o hardware pre editáciu videa:
http://www.tvfre­ak.cz/forum/show­thread.php/16889-HW-pro-strih-videa-i-HD
http://www.zi­ve.cz/poradna/pc-pro-strih-videa-cca-23000/sc-20-cq-454709/default­.aspx?consultan­swers=1
S veľkými databázami je to podobné…
Doplňuji:
Pokračovanie v diskusii

anonym

matherboard (procesor).
teda nový počítač.

môžete ho ešte skúsiť pretaktovať (smerom hore), maximálne tak o 10%.

Orange

Není zde vůbec uvedená sestava. Hlavní podíl na tom má procesor a také operační paměť (RAM). Dneska už nějaké programy dokážou využít výkonu grafické karty.

led

Čím väčšia RAM, rýchlejší procesor, rýchlejšia grafická karta, tým kratší čas bude potrebný na finálne renderovanie – koeficient sa bude znižovať.
Ak máte veľkú RAM, rýchly procesor, ale pomalú grafiku, či slabú základnú dosku, je to obrazne povedané ako keď rýchla kolóna áut na diaľnici sa dostane len do jedného pruhu, celá rýchlosť bude záležať na najpomalšom článku na trase.

bolak

kri kri: čili všechny tadyty věci co jsem uvedl mají jeden společnej jmenovatel a to je procesor? a pokud vyměním desku + procesor a zbytek (disk, paměti,grafika) ponechám tak mám jistotu že mi to pojede tychlejc? že komrese filmu bude trvat místo hodiny třeba 10 min, a tak podobně?

cochee

Z hodiny na 6× kratší čas to asi nestáhneš, ale třeba o třetinu bys mohl. V podstatě jak jsi to napsal, akorát podle stáří současného PC by se mohlo stát, že na nový PC už nenapasuješ RAM ze starého, s ostatním by problém nemusel být. I tak bych tam navalil té RAMky co nejvíc a pak by možná bylo lepší koupit rychlejší a větší moduly, ty staré by tam mohly zbytečně zabírat místo.

bolak

Kupoval jsem ho někdy v roce 2002–2003, s výměnou RAM počítám, pokud budu měnit motherboard, to je jasný, spíš mě zajímalo, jestli to prostě nemůžu bejt třeba jenom pomlaým diskem. Co sem koukal tak se už nějakou dobu prodávaj HDD s 10.000 otáčkama a ten můj disk je ještě z minulého počtítače a v té době se prodávaly nevím s kolika otáčkama, něco kolem 4.000 hádám. Ale jakej mají význam otáčky disku na rychlosti komprimace, to fakt nevím, každopádně nezdá se mi že ta moje rychlost komprese je normální, když vidím na úložnách filmy který maj 4 giga… pokud by byla ta moje ryhchlost obvyklá, tak takovej film bych musel komprimovat několik tejdnů..

cochee

Tak to máš cca stejný počítač jako já, diskem to opravdu není. Ta komprimační rychlost je u tak staré počítačky normální, bohužel 🙂 Disk si kup taky nový, moderní disky už dlouho mají standardně rychlost 7200 ot., rychlejší nedoporučuju – jeden jsem měl a upekl jsem ho, on hrozně hřeje a tím se snižuje jeho životnost, hodí se to jen do serverů, kde ho můžeš chladit dodatečným ventilátorem a nevadí tam hluk, který z toho je. SSD disk by byl ještě rychlejší, ale na toto se nehodí.

huxa

takto starý počítač se už jen tak nezlepší, určitě to má ještě nějaký starý procesor a ramku max. 2GB-na tomto bych vážně nechtěl nic s videi dělat :) jestli bys nechtěl utrácet za celý nový PC, měl by stačit dokoupit vhodnou základní desku, procesor, grafiku a RAMky-tyto lepší součástky, které by ti vydrželi také pár let by vyšli na 8000Kč :)

lukas.zmizik

Jo a další věc je, že windows si ponechává v rezervě v paměti RAM nějaké data toho s čím pracuješ, i když to zavřeš a to z doho důvodu, že když si vzpomeneš a chtěl by ses k tomu vrátit, tak to naskočí rychle. Ale nevýhoda je, že to teda zbytečně žere paměť. No dá se to v registru upravit, aby po každém vypnutí programu se vymazaly ty data. Na starém compu jsem to tak měl, ale musel bych to někde najít.

Jistě sis všiml, že když otevřeš např. word, zavřeš a znovu ho spustíš, že se zapne rychleji než si ho zapnul napoprvé. Tak to je ono.

bolak

Jo, todle já všechno vím, nicméně předpokládal jsem že výměnou komponent by to s tím zahlcením paměti nebylo tak hrozný, že by se s tím počítač nějakým způsobem vypořádal..

lukas.zmizik

disky se dělaly 5400 otáček, nicméně dělají se dodnes, pak 7200 otáček, pak těch 10 000 … rychlý disk je taky dobrý, ale v tomto případě pokud nezvětšíš RAM, tak ti to ten disk zase o tolik nezrychlí