JájsemRaibek

Proč je tak důležitá velikost SD karty?

Proč je tak důležitá velikost sd karty?

Např. telefon přijme sd kartu do velikosti 16GB. Větší kapacitu nerozpozná.
Proč je tak důležitá maximální velikost oné karty?
Pokud budu mít větší kartu, např. 64GB, tak ji přístroj nerozpozná. To není jako objem třeba skříně (jen úvaha)? Pokud mám jen menší množství věcí, tak ji nezaplním. Přičemž velikost je stejná.
Může mi to někdo vysvětlit?

Nejlepší odpověď
Arne1

Protože ty karty vypadají stejně jen mechanicky. Ale po elektrické stránce se liší. Adresování paměti se provádí sekvencí bitů které tvoří adresu. Čím vyšší kapacita, tím je číslo reprezentující adresy větší a je zapotřebí delší sekvence bitů. Pokud zařízení nedokáže posílat adresu v potřebné délce, tak tu větší adresu není schopno adresovat.
(pro rejpaly – snažil jsem se to popsat pro laika, samozřejmě vím že ve skutečnosti je to ještě o trochu složitější)

Další odpovědi
cochee

On tam bývá nějaký čip, který si s tou SD kartou „povídá,“ a těch čipů existuje vícero generací a každá z nich „umí“ jen SD standard z doby, kdy byl definován, která odpovídá době vzniku návrhu toho čipu, plus standardy starší (je tedy dodržována zpětná kompatibilita, všechna nová zařízení umí pracovat i se starými kartami podle starého standardu, ale naopak ne). Orientačně se lze řídit označením karty – SD x SDHC x SDXC, ale mohou být problémy i „uvnitř pásma“ – třeba u těch SDHC karet bývá tím bodem zlomu oněch 16 GB, jak jsi zmínil.

Edison

Správa dat je ten problém. Pokud budeš mít příliš velkou skříň, nebudeš vědět, kde co je. Tím méně, když nebudeš vědět, jak je vlastně rozsáhlá. Nebo pokud budeš trpaslík, nedosáhneš na horní fochy přesto, že skříň není vetši.

Brblal

Také záleží na způsobu naformátování: FAT16, FAT32 a NTFS a rychlosti přístupu a odezvy (v ns nebo ms). Pokud má někdo klasický HDD např. 1 TB co se točí (a malinko bzučí) a druhý má jen pevnou paměť 32 GB, má ji mnohem mnohem pomalejší, je to úplně jiná technologie. Odborník by to lépe vysvětlil – rozdíly.

iceT

Ony ale existují telefony, co poberou i větší SD kartu…