Jsem Jan

Jaká je šance, že po sedmi měsících dostanu své peníze zpět?

Ahoj. Chtěl bych slyšet Váš názor na můj problém. Na začátku prosince jsem sháněl ve skupinách se starožitnostmi na Facebooku jeden typ starožitného nábytku. Ozval jeden pán, že danou věc má ve skladu a poslal fotky (dokonce vyfotil objekt i s lístečkem se svým jménem, abych věděl, že fotky někde nestáhl). Poslal mi i ofocenou občanku. Předem jsem mu tedy na účet poslal kolem 11000,– (Vím, že se peníze předem nemají posílat, ale bral jsem v potaz, že o ně můžu přijít, takže mi to zase tolik nevadí) Pán tedy slíbil, že jak bude moct, přiveze to. Poté se asi 2 měsíce omlouval, že nemůže, a poté přišel lockdown, takže už tuplem nemohl přijet. Poté se mu ještě narodilo dítě a měl plno starostí okolo. Cca před měsícem volal, že prostě přijet nemůže a že mi pošle peníze zpět. S tím jsem souhlasil a od té doby z něho tahám peníze. On tvrdí, že mu nedorazily peníze co mu měli dorazit z práce atd. atd.
Závěr: Mám kopii občanského průkazu, celou naši konverzaci, výpis z mého účtu a nahrávky tak 80% hovorů. Pán komunikuje (kdyby to byl podvodník, tak bych byl asi dávno zablokovaný). Co myslíte, je po 7 měsících čas na trestní oznámení? Děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
seraphico

Pokud je občanka pravá, tak šance je téměř stoprocentní. Z popisu není jasné, zda jste mu poskytl lhůtu na splnění závazku. Pokud ne, tak to udělejte nyní. Pokud to nezabere, tak mu zašlete předžalobní výzvu. Ta vás nijak nezavazuje podat skutečnou žalobu, ale pro některé je to dostačující impuls k tomu, aby splnil své závazky. Předžalobní výzvu můžete sepsat sám, ale je efektivnější, když ji napíše advokát. Pokud nezabere ani toto, tak pak už zbývá jedině soud. Ten byste měl spolehlivě vyhrát.

Další odpovědi
Hlada

Dlužníkovi je potřeba zaslat doporučeným dopisem s dodejkou předžalobní výzvu a poskytnout mu přiměřenou lhůtu k zaplacení. Když nezaplatí, podat na soud návrh na vydání platebního rozkazu, nejlépe elektronického. Když proti němu dlužník nepodá do 15 dnů odpor, nabyde následně právní moci a stane se exekučním titulem bez jednání. Trestní oznámení je druhořadé. Prokázání úmyslu je mimořádně obtížné.

autacek

Je čas na to, vyžádat si od nějak podepsané prohlášení, že peníze dluží a kdy je vrátí. Tedy alespoň to je to nejjednodušší řešení, aby uznal svůj závazek písemně, protože to jakékoli další vymáhání zrychlí, byť to bude, pokud nebude sám plnit, běh na dlouhou trať.

Pochopitelně by bylo dobré pracovat i na variantě převzetí zaplacené věci, atd., ujasnit si kdy byla uzavřena smlouva (byť ústní), tuto případně ztvrdit písemně a následně se domáhat plnění, pochopitelně aby jednání dotyčného naplňovalo znaky podvodu a bylo tak záhodno činit kroky formou trestního oznámení, není tak úplně jednoduché a už vůbec to neznamená, že se svých peněz domůžete.

Dochy

Jen poznámka: Před rozjetím nějaké exekuce apod. bych doporučil podívat se zda dlužník není v insolvenci či exekučním řízení. Může to dost podstatně zahýbat s pravděpodobností na vymožení peněz a s pravděpodobnými náklady na vymáhání.

xiperio

Tady jsou 3 možnosti:

  1. Zajděte do své banky a řekněte, že jste zadal mylnou platbu.( Ale nic víc neříkejte). A ona ho vyzve k vrácení na Váš účet. Třeba vrátí, ale nemusí.

    2. Je zdarma. Podat trestní oznámení z nezákonného obohacení. Policajti ho vyzvou, aby podal vysvětlení. Když se z toho bude chtít vyzout tak, Vám to zaplatí, aby nedostal trest.

  2. Podat návrh na vydání platebního rozkazu. Ale to už něco stojí. Poplatky a když to neumíte, tak i právník. No a když nesplní tak exekuce. Toto už je na delší trať.

Ale myslím, že to už prodal někomu jinému. Raději si vemte prachy a buďte rád, že nejste škodný.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

@Dochy: Podívat se do insolvenčního rejstříku je dobré, pokud ale dlužník nebude zrovna ve lhůtě k podání přihlášek, nebude mu ta informace k ničemu. Stejně tak exekuce. Bezplatně je nezjistí a nemusejí ho ani zajímat. Náklady exekučního řízení nese dlužník. Teď je důležité urgovat, ne chodit na policii.

Dochy

No, jenže pokud je v insolvenci tak je otázka jestli vůbec má s nějakým uplatněním dluhu šanci (nejsem si jist o podmínkách) a jestli je v exekuci tak může být s případnou další exekucí dost v nevýhodě… Zkrátka se na něj nemusí dostat. Je hezké že náklady jdou za dlužníkem, ale kde nic není… A většina exekutorů myslím bude chtít odměnu i když na dlužníkovi nic nevymůžou.

xiperio

Urgovat? Kdyby byl kupec seriózní, tak by mu to poslal a nebo by s omluvou vrátil peníze. Tady je jasná neochota. Stačí podat trestní oznámení. Nic to nestojí a policajti mají budou mít všechny důkazy jak na stříbrném podnosu. A vymáhat to soudně se dá pak taky.

Hlada

Trestní oznámení nestačí. Nemá žádný důkaz, že ho prodávající úmyslně uvedl v omyl. I kdyby tomu věnoval čas a policie prodávajícího vyslechla, tak ten se na něco vymluví a spis se odloží. Napsat urgenci a podat elektronicky žalobu je mnohem jednodušší a účinnější.

Pepa25

NE, žádné trestní oznámení! Pokud nejde o podnikatele, tak je to naprosto k ničemu. Škoda času to psán (nebo nejdebože strávit nekonečný čas ústním podáním) Naopak dva doporučené dopisy jsou výdaj cca stokoruny a efekt jistý (minimální v případě právního vymáhání).

xiperio

Jistě dopisy napsat může. ale když, mu to neposlal po 7 měsících i když spolu nesčetněkrát mluvili…? Vyhozená stovka. Jak jsem už napsal. 1 zkusit banku. Pokud nevrátí Pak půl hoďky na policajtech. Ono se klidně může stát. že toho má na krku víc a bude se snažit to smazat aby nešel sedět.

Pepa25

Kolik jste v životě podal trestních oznámení, kterými se PČR zabývala? Kolik jste v podobných situacím sobě nebo někomu vymohl peněz? Pokud jsou obě odpovědi nula, tak prosím neraďte, když tomu nerozumíte. Nepřijde vám zvláštní že se Hladou jako staří praktici plně shodneme?

autacek

@seraphico, Hlada
Kdy podle zákona došlo k přechodu vlastnictví věci? Tedy potažmo, neměl by být ten žalobní petit poněkud jiný, tedy nikoli peníze?

seraphico

K přechodu vlastnictví věci došlo v momentě, kdy prodávající obdržel peníze. V tu chvíli byl povinen předat prodanou věc kupujícímu. K tomu nedošlo. Prokázat, že věc nebyla dodána lze například zveřejněním komunikace mezi prodávajícím a kupujícím, chybnou výpovědí prodávajícího, svědectvím a dalšími způsoby. Soudy a PČR mají na to velmi dobré mechanismy, čili to není tak jednoduché jak to vypadá a takových vykuků s vidinou snadno „vydělaných“ peněz už stálo před soudem nepočítaně.

Pepa25

@autacek: proč řešíte vlastnictví? Ta žaloba bude na placení, ne na vydání věci. Pán nic nedodal, tak se bezdůvodně obohatil. Jednoduše doložitelné dokladem o zaslání peněz, netřeba řešit smlouvu (jestli byla ústní nebo jiná atd. …)

autacek

@Pepa Že by proto, že nejde o zásilkový prodej?

autacek

@Pepa Mimochodem, jak prokážete, že k dodání nedošlo a z jakého důvodu byla vůbec částka zaslána, pokud bude protistrana tvrdit něco jiného? Na kolik pak mimo jiné přijde v tomto případě právní pomoc, pokud se to potáhne?

Pepa25

@autacek: logicky nikdy nikdo neprokáže, že se něco nestalo. Právě proto píšu, že kupující musí prokazovat, co je jasné – zaslání peněz. Bránit se, že něco poslal (a třeba to ztratil dorpavce) prodávající může, že pak má důkazní břemeno on. Viz také Hlada.

Hlada

Prodávající by musel mít doklad, že kupující něco převzal. O to nejde. Jediné reálné nebezpečí je oddlužení. Ve všech otatních případech peníze dostane i s úroky a náklady na vymáhání. Oddlužení je ale v podstatě legalizace krádeže, proti které se nedá nic dělat.