xiperio

Jaká je průměrná vytíženost státních úředníků (v procentech)?

Myslím tím kolik času stráví prací a kolik času „nicneděláním“.

Nejlepší odpověď
orwell

Těžko říct, je to různé, ale s tím „nicneděláním“ bych byl opatrný. Znám dvě, které pracují na finančáku a v době „růžového šílenství“ chodí domu po čtyřech. A z alkoholu to nemají.

Další odpovědi
Speed77

Tohle nejde řít, protože máš spousty úředníků, statisíce. Ale zjednodušeně, ti řadoví, obyčejní (tedy většina) jsou hodně vytížení. Čím lepší post, větší funkce, tím míň oficiální práce (počet hodin na odpracování a vlastní iniciativy/práce). Myslím hlavně ve veřejné správě, úředníci (kancelářští papíranti) jsou samozřejmě i v soukromém sektoru.
Jinak pro ty obyčejné platí normálně cca 40 hodin týdně (plus někteří si berou nedodělanou práci/papíry domů – takže práce navíc, která ale není placena jako přesčas). Pracovní vytíženost veliká, spousta papírování a poviností. Spousta klientů/zákazníků, zakázek a všechno to (papírové a další) zpracování je jen na nich.
V procentech ti to fakt neřeknu (to ti nikdo neřekne).

Na úředníky se často dívá spatra (hlavně typické na úřadech). Někteří z nich možná nejsou nejmilejší. Mně taky někteří nejsou nejmilejší a ten byrokratický systém je mi odporný, ale oni (ti řadoví zaměstnanci = většina) jsou vlastně jen součástí toho systému a takovými oběťmi. Všechna práce úřadů/institucí i velkých úředníků (na důležitých postech) leží na těch drobných úřednících. Většinu práce odvádějí oni, nesou zodpovědnost, často zdlouhavou, nudnou a složitou práci a mají přiměřené platy (nic moc). Takže oni většinu za nic nemůžou. Neuvěřetelně moc lidí nadává na (konkrétní) úředníky, na to, jak moc dlouho jim to trvá, na odvedenou práci, na jednání, na nepochopitelné postupy, ale oni de facto za nic nemůžou, protože oni jsou jen zaměstnani, kteří nic neovlivní. Je to systém, pro který oni pracují, ale se kterým oni nic nezmůžou, nijak ho nenapraví/neze­fektivní (to je na těch na hoře, ale těm to asi tak vyhovuje).
Oni pouze dodržují postup/pravidla (musí) a ty oni změnit nemůžou. Takže pokud se tam dějí nesmysly, idiotské postupy, formulace a povinnosti pro běžé lidi, pokud se jedno lejstro posílá na deset míst k desítkám úředníků a zpracování trvá měsíce, není to vina toho konkrétního úředníka a dokonce to není vina ani většiny těch, kteří to nějak zpracovávají. Je to vina systému/organizace, která je dána z vrchních míst, těch nejvyšších. Ale ti ani mnohdy neví, jak to funguje. Celá vláda a vůbec celá aparát je vlastně práce tisíců a tisíců úředníků (a složitých, chaotických, nesmyslných postupů – vymyšlených a zdeformovaných v parlamentu a jinde).

Nassin

Skromný odhad 50:50.

Pepa25

Připojuji se k těm, co si myslí, že se to DOST liší úřad od úřadu.

da ny

Jak, kde a záleží na odboru, oddělení.
Dcera (Ing.) pracovala před MD jen na okresním FÚ (postupně na 2 odděleních, DPH, Kontrola příjmů). Dřela jako „Bulhar“ minimálně 7 h denně (půlhodinová pauza na oběd, něco procourala na WC). Měla zvané klienty, další zašli z ulice, do toho zpracovávaz šetření.
Fyzicky chodit/jezdit na kontroly. Pomáhalo se Praze, kam se i jezdilo do firem na kontroly.
Takže i „přesčas“ trávený na cestách. Makali, až se z nich kouřilo. Neustálá kontrola (bič),
ze strany vedoucího.
Na ÚP velká fluktuace. Ten stres každý nezvládá. Psychická zátěž, stovky e-mailů denně s pokyny, změnami. Spousty e-mailů s pokyny, nyní od klientů. Člověk neví, co dřív a čí vlastně je….. Na to nestačí, ani běžná pracovní doba. „Bič“ od vedoucích pracovníků.
Soudci také neví kam dřív skočit. :D
Známá na Matrice se občas v práci nudí (ovšem to není státní úředník, ale zaměstnanec MÚ. Plat SŠ v 55 letech 17 tisíc čistého (prodavačka v Lidlu má 28 brutto).

Funna

znám ty, co v práci půlku prokecají i ty, co fakt dělají…
je to stejné jako v kterékoliv jiné firmě…někdo dělá, někdo jen kecá…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Orwell: Pracovníci hygienických stanic neznají poslední rok ani víkendy, a stále jsou na telefonu.

orwell

Jo, věřím. Ono je toho víc. Obecně rozšířená představa o kecání a kávičkách v kanclech je většinou dost mimo, i když i taková místa patrně existují. Znám ještě pár účetních (i na vlastní noze) a musejí se dost otáčet. Zvykli jsme si zlehčovat práci ostatních, aniž bychom si ji sami vyzkoušeli. Co je obzvlášť stresující, když člověk coby papírový čert maká až se z něj hulí, ale celkově vzato, k ničemu to není.
Vzpomínám si, že jsem kdysi musel asi týden sčítat z balíku opravenek ceny spotřebovaného materiálu za uplynulý rok doslova po haléřích a když jsem s tím potom přišel k hlavnímu ekonomovi, prohlásil: „No tohle tam přece nemůžeme napsat!“ Přede mnou takto vydřené číslo přeškrtal a vycucal si z prstu svoje. Chvíli jsem měl střídavě rudo a černo před očima… Od té doby nemám ekonomy rád.