javorkovam

Jaká bude výše mateřské?

Dobrý den, v květnu mi končí rodičovská dovolená. Její výše je 7600,–Kč (3letá verze). Nyní jsem opět otěhotněla. Porod by měl být na konci října. Proto budu muset jít asi po dobu 4 měsícu do porodu na úřad práce. Jak se bude vypočítávat mateřská dovolená (první půlrok) a jaká částka to asi bude? Vím, že u prvního dítěte to bylo kolem 10–11 tisíc, protože jsem ale předtím byla zaměstnaná. Pomohlo by mi, kdyby jsem se místo úp nechala na ty 4 měsíce třeba zaměstnat u manžela? Měly by ty 4 měsíce nějaký vliv na výpočet mateřské, nebo by to bylo bezpředmětné. Moc děkuji za odpovědi

Odpovědi
Drap

http://finexper­t.e15.cz/kalku­lacky#utm_sou­rce=seznam&ut­m_medium=cpc&ut­m_campaign=fi­nexpert&utm_con­tent=kalkulac­ky

Deli

Nejlíp Vám poradí a vše spočítají na OSSZ, zajděte tam. Aby jste měla nárok na mateřskou, musíte být 180 dnů před jejím začátkem účastna zdr.pojištění. Nebo pokud Vaše předchozí zaměstnání končilo, tak nesmí končít dříve, než půlrok před nástupem na 2.MD.
A ještě poznámka: Manžel Vás nemůže zaměstnat, pokud by jste pracovala u něj, musí Vás uvádět jako osobu spolupracující a ne jako zaměstnance.
Pokud nebudete mít nárok na mateřskou, nezoufejte, ode dne porodu budete mít nárok na rodičovskou, ovšem bude nižší, protože si musíte 210.000 Kč, které dostanete, vydělit počtem měsíců do tří let dítěte, bude to tedy cca 6100 Kč měsíčně. A ještě musí manžel doložit výši svých příjmů, jinak budete mít nárok pouze na variantu čtyřletou, tedy 210.000 : 48.
Zrovna jsem to také řešila, 1.1.2013 mi končil druhý rodičák a do 14 dnů bych měla porodit čtvrté dítě. Na mateřskou nárok nemám, protože zaměstnání mi skončilo více než před půlrokem a podnikám, ale jako matka na rodičovské nemusím platit soc a zdr.poj, nemám tedy nárok na mateřskou.