Drap

Jak získaly Trhové Sviny svůj název?

Nejlepší odpověď
annas

„Trhové Sviny se původně jmenovaly pravděpodobně Svinice, německy Schweinitz. První listinná zmínka pochází z roku 1260, kdy se píše o člověku jménem Hojer von Schweinitz, Ojíř ze Svin z rodu Vítkovců. V roce 1481 Sviny získaly od krále Vladislava Jagellonského právo pořádat dvakrát za rok trhy a městečko získává přídomek Trhové.“

Po kom a po čem dosttala název naše města? Autor: Dana Řezníčková
Spoluautor: Matěj Vrhel

http://clanky­.rvp.cz/clanek/k/z/2284­/PO-KOM-A-PO-CEM-DOSTALA-NAZEV-NASE-MESTA.html/

„Příjmení Schweinitz pochází z středohorno­německého obecného jména swînaere = pastýř vepřů.“ D. Moldanová

annas

Ad Drap. Chystáš se tam?
Stejnou otázku vložil xxx, který dostal BAN, zapomněla jsem jeho nick (měl jich víc), ale admin všechno smazal.

Drap

Vloženou otázku jsem asi neviděl, jen to náhodou vyplynulo v jedné diskuzi.

anonym

On to ví moc dobře,hledal v archívu,nic nenašel,tak to jsem dal,zoufalost.

gecco

Zoufalství čiší z poněkud jiných otázek – a jiných tazatelů…
😁
Namátkou mna napadá – jak se vám líbí nějaká pitomost na YT… – www.odkaz.xypsilon
😁

annas

Nějak nechápu. Je přece správné hledat otázku nejdříve v archivu, když nenajde, teprve vložit a dovědět se, co ho zajímá.

Není naopak nejen zoufalost, ale i porušení pravidel vložit otázku na řopíky, která byla v archivu 2× a v ní všechno vysvětlené? Nic nového nepřinesla.

annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsou-nekde-ve-vasem-okoli-ropiky

Drap

V Archivu jsem nic takového nenašel. Možná jsem špatně hledal. Myslím ale, že lépe hledat v archivu než z kde jaké zprávy na netu dělat otázku a vkládat sem všechny ptákoviny které ti přijdou mailem a ostatní je většinou už viděli nejméně o měsíc dříve.
Kdyby jsi opět nepoznal koho seto týká, tak tebe !

Lamalam

Mě by docela zajímalo, jak se říká tamním obyvatelům. Trhoví Sviňané či Trhosviňáci?

anonym

😁

ivzez

Obyvatelé Trhových Svin…

annas

Ano. U dvouslovných názvů míst se používá pro pojmenování obyvatel opis.

Lamalam

Takže v Českých Budějovicích nebydlí Budějičáci, ale obyvatelé Českých Budějovic?

annas

Jako vždy výjimka prověřuje pravidlo, že ne vždy je sorávn jednoslovný název. Někdy jde těžko vytvořit, nebo není jinak vhodné.. Je to často věc citu. Někdy je úzus, který platí v určité oblasti pro nmluvený projev, nikoliv psaný.
.
Jasné je to např. u obyvatel Mariánských Lázní, obyvatel Nového Města nad Metují atd.)

Obyvatelé Č. B. .- zde bych použila osobně tvar Českobudějovičan/é – jak vám to zní?
Tvar zakončený na -ák/-áci je určený jen pro mluvenou řeč.

Trhové Sviny – teoreticky jde obyvatelské jméno vytvořit – Trhovosviňané – jak zní?

Lamalam

Mě to zní dobře, ale Českobudějovičané si jinak než Budějičáci neříkají. Pocházím z Karlových Varů a vždy jsme byli Varáci, nikdy ne Varané nebo dokonce obyvatelé Karlových Varů.

annas

Jak jsem napsala, správná pojmenování se zpravidla nedodržuji, užívají se oblastní názvy.

Ale musím říct , že to „Varané“ nezní moc pěkně. 🙂