Souvisí to s menstruačním cyklem.
Za všechno můžou hormony. S nástupem puberty se v podvěsku mozkovém
začíná produkovat hormon, který ve vaječnících stimuluje dozrání
vajíčka. Počet vajíček je dán už při narození každé holčičky, tato
vajíčka jsou ale nezralá a jsou v jakémsi klidovém stadiu. Bez působení
příslušných hormonů nezralá zůstanou. Vzhledem k tomu, že v jednom
cyklu dozrává právě jedno vajíčko (pokud se omylem uvolní více,
výsledkem jsou dvojvaječná dvojčata), nemusíte se bát, že byste je rychle
vyplýtvaly (máte jich v sobě asi 400.000!). Zásoba bohatě stačí na celé
plodné období každé ženy. Za život se každé z nás uvolní něco kolem
400 vajíček. Uvolnění vajíčka se označuje jako ovulace. Po ovulaci
vajíčko putuje z vaječníku trubičkou zvanou vejcovod do dělohy (viz.
děloha). Trvá mu to asi týden. Děloha se v té době (opět pod vlivem
hormonů – tentokrát těch produkovaných ve vaječnících) pilně
připravuje na přijetí vajíčka. Děložní sliznice se ztlušťuje a bohatě
se prokrvuje. Vajíčko však těchto výhod může využít pouze
v případě, že bylo oplodněno mužskou pohlavní buňkou – spermií.
V drtivé většině cyklů vajíčko oplodněno není, což znamená, že
děloha vyvinula tolik úsilí úplně zbytečně. Po zhruba dvou týdnech se
tedy (opět pod vlivem hormonů) děložní sliznice rozpadá a odchází spolu
s malým množstvím krve přes pochvu z těla ven. A tohle je právě
menstruace. Trvá nejčastěji kolem 5 dnů až týden. Za týden už dozrává
další vajíčko a celý cyklus se opakuje.
Další podrobnosti na:
Zdroj: http://www.sexus.cz/menstruace?page=1
| 0 Nominace Nahlásit |
jsou vyplavována společně s krví a nečistotami jednou měsíčně při menstruaci. To se ví už dávno, ale jelikož mě otázka zajímala, zapátral jsem. Podle nejnovějších studií ztrácejí prý ženy až 90% vaječných buněk ještě před třicítkou. Docela síla. Viz zdroj (v angl.)
Zdroj: www.newser.com/story/79423/women-lose-most-eggs-by-30.html
| 0 Nominace Nahlásit |
Po přečtení předchozích příspěvků lze napsat jen toto – ztrácí
každý měsíc jedno a po menopauze – přechodu – už nemá co
ztrácet.
A prosím,neplašte mě, Quentosi,myslela jsem si,že si na stará kolena
pořídím nějakou tu radost,zatím jsem ve fázi,že ještě nemám s kým,a
ted abych se bála,jestli to vůbec s těmi deseti procenty zvládnu!
| 0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek| annas | 5282 | |
| Kepler | 2867 | |
| Drap | 2735 | |
| quentos | 1816 | |
| mosoj | 1594 | |
| led | 1401 | |
| marci1 | 1381 | |
| aliendrone | 1230 | |
| elkon | 1184 | |
| zjentek | 1176 |
| Astronomie |
| Fyzika |
| Jazyky |
| Matematika |
| Sociální vědy |
| Technické vědy |
| Ostatní věda |