dust8

Jak vzniklo slovo „Sputnik“ a jaký má význam?

Nejlepší odpověď
annas

Ruské slovo
Ruské slovo sputnik JE odvozeno od slova puť , což znamená cesta, pouť.- . Předpona s- znamená s (spolu) – a přípona -nik je pojmenování osoby. Tedy doslova „spolucestující“. V ruštině je toto slovo stále používáme v tomto doslovném smyslu.

Slovo má řadu obrazných použití. Nejběžnější JE ve frázi sputnik žizni (doslova spolucestovatel života), Což znamená manžel.

Použití slova sputnik k označení předmětu na oběžné dráze se datuje do roku 1744, když jej Michail Lomonosov využívá ve svém překladu Beschreibung des im Anfang des Jahrs 1744 erschienenen Cometen nebst einigen darüber angestellten Betrachtungen (Popis komety, která se objevila na začátku roku 1744 spolu se stejným pozorováními, ( německý matematik, geograf a astronom Gottfried Heinsius,.

Ve skutečnosti jde o pojmenování satelitu – stejné jako umělý satelit ; kosmická loď obíhající kolem planety. družice.
https://common­s.trincoll.edu/e­clectic/where-did-sputnik-get-its-name/

Původně bylo slovo společník používáno ve významu „spolucestující“. V polovině 20. století získalo toto slovo v souvislosti s rozvojem astronautiky další význam: kosmická loď obíhající kolem Země a dalších planet. Slovo bylo vypůjčeno v jiných jazycích, například v němčině – Sputnik. Podobně další neologismy té doby: kosmonaut, pilot hvězdné lodi, astronaut ".

http://new.gra­mota.ru/sprav­ka/hardwords?la­yout=item&id=25_114

Význam slova v ruštině:

sputnik družice – satelit
1..sonda spuštěna pomocí raketových zařízení
2. nebeské těleso obíhající kolem plane
3. ten, kdo s někým vykonává cest , spolucestující-
4. to, co něco či někoho doprovází, objevuje se spolu s něčím – např. dobrá nálad, úsměv. :

https://xn----8sbauh0beb7ai9bh.xn--p1ai/%D1%81%D0%­BF%D1%83%D1%82%D0%BD%D0%­B8%D0%BA