zjentek

Jak vzniklo slovo silentblok?

Jak vzniklo slovo silentblok, též řečený „silenblok“? Aha? (;

Nejlepší odpověď
annas

Někde jsem četla, že se jako součástka pro tichý chod používá v pračce. Původ názvu.

Název silentblok vznikl spojením slov silent (tichý) a block (část)

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Silentblok

V angličtině od r. 1500, „bez řeči, tiché“ z latinského silentem (silens ) „stále, klidný, tichý,“silere „být tichý nebo tichý“ silence

Význam „bez šumu nebo zvuku“ je z 80. let 20. století.

Víc se dovíte v odkazu, v USA se výraz používal v politickém kontextu.

https://www.e­tymonline.com/wor­d/silent

Blok je slovo převzaté z němčiny – kus hmoty, původně kláda, špalek,
Význam blok se poprvé objevil v angličtině.jako blok domů . Není jednoznačné, zda je původem slovo francouzské, anglické, nebo německé.

Jinak anglický zdroj
https://www.e­tymonline.com/wor­d/block

Další odpovědi
Kepler

Jak píše annas. Je to pryžový kus materiálu, který tlumí vibrace. Třeba běžícího motoru. Bez takto uloženého motoru by se celé auto otřásalo a bylo hlasité, jak to bylo v pravěku automobilismu. Takže od anglického slova silent latinského původu – tichý.

Hlada

Je to anglické slovo silentblock = tlumič.
silent = tichý, bezhlučný
block = blok, kvádr, kostka

elkon

Keplere, už jsi to někdy viděl, myslím, že ne. Kdyby to byl jen kus pryže, tak by to moc nepomohlo.

Kepler

Jasně že viděl. Silentbok pro uložení motoru je pryžový válec s kovovým uchycením ose. To co tlumí je právě ten pryžový segment.