bolak

Jak vzniklo slovo „nimrod“?

Nejlepší odpověď
annas

Může za to Bible – kniha Genesis, 10, 8–12.

"Kdysi, když Jahve vyhnal Adama z ráje, dal mu oděv z kůže. Tato velká vzácnost se pak dostala do majetku rodiny Cháma, prostředního syna Noemova.

Jeden z potomků Chámova rodu zplodil ve vysokém věku syna. Synkovi dal jméno Nimrod a pravil: Milý synu, přichystal jsem pro tebe vzácný dar. Oděv praotce Adama. Až do něj dorosteš, můžeš ho začít nosit.

Sotva si Nimrod ten oděv navlékl, začaly se dít věci! Najednou jako by do něj vstoupila zvláštní síla! Všechna zvířata i ptáci se mu klaněli a uznávali ho za svého krále. Kdykoliv se vydal na lov, vždycky se vracel s bohatou kořistí.

Podle legendy se v té době začaly zástupy lidí stěhovat na východ. Nimrod šel s nimi a stal se jejich králem. Z některých pramenů vyčteme, že Nimrod dal vystavět věhlasná města Babylon a Ninive, což by znamenalo, že byl zakladatelem jedné z největších mocností starověku – Asýrie.

Někteří badatelé ho spojují s věhlasným Gilgaméšem, další se domnívají, že byl manželem krásné a moudré Semiramis, ale popravdě řečeno, s jistotou se o něm ví máloco.

Nimroda můžeme najít i na noční obloze – představuje lovce doprovázeného Velkým a Malým psem a my ho známe jako Orion."

http://www.roz­hlas.cz/cesky/pu­vodslov/_zpra­va/nimrod--1444698

Nimrod ‘lovec’, nimrodský. Podle biblického Nimroda, pravnuka Noemova a bájného zakladatele Babylonu, o němž se praví, že byl bohatýrským lovcem před Hospodinem. proto se říká: Mocný lovec před Hospodinem jako Nimrod.

Podle pláště, který Nimrod nosil, jeho jméno zobecnělo jako označení lovce či myslivce (nimrod)."

J. Rejzek: Etymologický slovník

„Zajímavé je, že slovo nimrod, ač se jako vlastní jméno v starozákonních textech objevuje, v přeneseném významu ‚dobrý, vášnivý střelec‘ se v staré češtině nenajde.“
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3103

Ještě vkládám odkaz na etymologii – slovo pochází z hebrejského marad – rebel.

https://www.ca­i.org/pl/studia-biblijne/boże-narodzenie

Další odpovědi
Lamalam

Biblický Nimrod byl vášnivý lovec. Nebyl to vnuk, nýbrž pravnuk Noema.

gecco

Nimrod je jméno, prapůvodní Nimrod byl vnouček Noemův…
😉
Ovšem – kde se vzalo tu se vzalo – nevím…
_____________­_______________
Jo jo – sorry – pravnouček…
Omlouvám se…
😉

Kepler

Nimrod je biblická postava. Podle biblické zprávy byl synem Kúše, vnukem Cháma a pravnukem Noema. Je charakterizován jako „bohatýrský lovec před Hospodinem“. Podle židovské tradice údajně vlastnil Bohem zhotovený Adamův plášť, který mimo jiné k sobě vábil zvěř. Z těchto důvodů Nimrodovo jméno zobecnělo jako označení lovce či myslivce (nimrod).
(wiki)