Terryle

Jak vzniklo slovo „mrcasit se“?

Kdyby náhodou někdo nevěděl, tak se to používá ve smyslu poflakovat se, očumovat, potulovat se, bloumat. Nevíte, jak tohle nádherně zvukomalebný slovíčko vzniklo? :o)

Nejlepší odpověď
annas

Ve zdroji, který uvedla iceT, je uvedený jako jeden z významů „konat blíže neurčené pohyby“.
Toto slangové slovo je odvozené od podst. jména mrcas (objevuje se i mrcasení), které má základ ve staročeském slově mrdas = ocas. Vypadá to tak, že spojením části slova mr-dati a o-cas = mr-cas vzniklo zkratkové slovo, dnes vulgární. Původní význam se posunul.
Mrdati – vrtěti, kroutiti (hlavou), kynouti. Z německého bewegen, nicken.

Staročeský a etymologický slovník.

Další odpovědi
iceT

Tady,tady,ale není to úplně přesné

http://www.uj­c.cas.cz/odde­leni/index.php?pa­ge=dottyd2006

Terryle

IceT: jo, to jsem právě viděla, ale tam se z toho vysvětlení původu celkem šikovně vyvlíkli… :)