zjentek

Jak vzniklo slovo koloběh?

Nejlepší odpověď
annas

Václav Machek uvádí původ tohoto složeného slova,
" Není jasné uvádět přesný původ tohoto slova ,známost kola nebyla samozřejmá, Američtí Indiáni, ač měli vysokou kulturu, kolo neznali, takže původ slova kolo, ve staročeštině koleso je ´mnohotvárný, expresívní. Např. kořen kel, ve staroind,. čarati – pohybovat se sem a tam. řecky – κύκλος kyklos = sluha kroužící kolem pána. latinsky colo = pohybuji se kolem něčeho.

Jiří Rejzek píše.

Psl. *kolo (gen. kolese) souvisí se stperským . kelan tv., angl. wheel, ř.kýklos (srov. :cyklus) ‘kolo, kruh’, vše k ie. *ku̯el- ‘pohybovat se, otáčet se’ Stejně cyklus .

cyklus ‘soubor na sebe navazujících jednotek, oběh’, cyklický. Z lat. cyclus z
ř. kýklos ‘kruh, kolo, oběh’

takže původ slova koloběh s uvádí přes latinské cyclus ze starořeckého κύκλος kyklos — „kruh, kolo; kruhový pohyb“.

Běh – Psl. *běžati, *běgati má nejblížek lit. bė̷gti tv. (vzhledem k p. biec, r.d.beč’ se obvykle předpokládá výchozí psl. tvar také *běgti), dále se spojuj esřeckým fébomai ‘prchám’, hind. bhāg- tv.,s menší jistotou i s lat. fugiō tv. a
něm. biegen ‘ohýbat’. Východiskem je ie. *bhegu̯- ‘běžet

Etymologické slovníky V. Machek aJilří Rejzek.

Tedy kolobšěh . – běhat doklola., do kruhu.

Další odpovědi
quentos

Zcela prozaicky – jako složenina slov „kolo“ a „běh“.

aliendrone

To běhal ČTVEREC tak dlouho (tzv. čtvercoběh), až si obrousil rohy dokulata a rázem z toho byl koloběh. Jen na Prajzske v důsledku výskytu topologických anomálií, geopatogenních zón, mutagenních oblastí a především působením zjentka se tento děj zvrátí a místo koloběhu vznikne „rudohvězdoběh“ nebo „hakenkreuzběh“ či jiné, více či méně zvrácené formy běhání. Jen nemálo lidí to vidělo na vlastní oči a přežilo, každopádně z toho utrpěli prudkou a silnou formu řídkého případu s hustým běháním. 😉 😁 😁

zjentek

Quentosi ta současná lenora ze strany „velení“ tady na webu se nevyhnula dokonce ani tobě? No tak to už tady musí být hodně nap*ču, že?

annas

Ad zjentek,

dškuji za nominaci, annas