zjentek

Jak vzniklo slovo burčák?

Burčák- částečně zkvašený mošt.

Nejlepší odpověď
annas

První zkvašený mošt se nazývá řezák, z něj se stává burčák.

Tento lidový název má dvě možnosti původu. Od slovesa bouřit nebo burcovat.

https://journal­s.muni.cz/uni­versitas/arti­cle/download/525/525.

--

Ale zřejmě uvedený zdroj je až druhotný, protože V. Machek uvádí původ slova burčák od moravského burkat – bouřit. Tedy jde o starší variantu slovesa bouřit. . Název má původ v moravskoslezském nářečí.

Změna hlásky k v č – tedy burčeti, burčati – jak uvádí i Kottův Česko-německý slovník.

Další odpovědi
Kepler

Moje vlastní teorie je, že je to stále ještě kvasící předprodukt vína, tudíž že bručí (slezsky burčy), nebo že nám potom bručí v teřichu. Ale prý je to jinak:
"jak již název napovídá, lidé kteří jej pijí se dostávají do stavu přirozené bujarosti, euforie a lehké mysli, což v naší dnešní době pomáhá zahánět „chmury z čela“.
https://vinar­stvivalka.cz/jak-vznika-burcak/
No nevím. Přece ve stavu euforie nebručím, ne?

Kelt

Abych se přiznal, spíš si dokážu odvodit původ nějakých slov v cizím jazyku než v nějakém okrajovém českém nářečí. Například hanáčtina nebo hantec jsou mi tak neznámé, že bych české ekvivalenty často těžko hledal. Ale přesto se pokusím, burčák vzniklo složením a úpravou slov buryna, to mohou být přírodní zdroje, byliny, ovoce a koncovkou ák se označují podstatná jména, často je to hanlivé, nepěkné – kozák, křivák, širák. A dvakrát týdně chodím kolem hospody, kde nabízejí burčák a pořád se nemohu rozhodnout, že tam půjdu.

marci1

V Malé československé encyklopedii z r. 1984 se uvádí: „Lidový název pro bouřlivé kvasící vinný mošt , kdy ještě převládá obsah cukru nad obsahem alkoholu“. Zřejmě od slova bouřlivé. Spisovné slovo neexistuje.
?
🙂

zjentek

To Kelt: Počkat, burčák jako označení konkrétního moštu neplatí pro celou ČR? Jaká jsou synonyma? Jak burčáku říkáte třeba u vás?

ivzez

Platí pro celou ČR.