Gestas

Jak vzniklo slovenské slovo „poujatie“?

Nejlepší odpověď
led

„poujatie“ v slovenčine je nezmysel.
Snáď máte na mysli slovo „podujatie“ so zabudnutím stlačenia klávesu „d“

Další odpovědi
annas

Ptal jste se na slovenské slovo, zřejmě podujatie.

„Podujatie = podujatie – . jednorazová organizovaná činnosť, akcia: kultúrne, športové p.“

Podujatie – toto slovo bylo i ve staré češtině podujětie; k ujieti.

Takže obě slova (české i slovenské) jsou praslovanská. V češtině tvar zanikl, vývoj šel v každém jazyce jiným směrem, ale je možné najít určitý vztah.

„Význam podnět, popud (srovnatelné se slovenským podujatie ‚podniknutí‘): "ač by z podvgetie přirozenie porušeného potrhlo co mysli z nedojiepie, vóle by k tomu nepřistúpila“

ujieti, -jmu, -jmeš dok. ujmout, ubrat; sebrat, odejmout; obejmout; uchopit, vzít: ujemše jej za ruku; pochopit: aniž móž mysl člověčí ujíti, což múdrost božská mluví; — ujieti sě ujmout se, zakořenit se"

Staročeský slovník

Je vidět, že se slova vyvíjela jinak v češtině i slovenštině

V Jungmannově slovníku je podst. jmén uvedeno v němčině jako die Unternehmung.; další význam – úmysl;. Uvádí i podejmutí, sloveso – podejmout – zastaralé,

Významy posledního slovesa najdete v odkazu
http://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=podej­mouti&where=hes­la&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&ps_hes­lo=podejmout&ps_star­tfrom=0&ps_num­cards=0&numcchan­ge=no¬_ini­tial=1

ivzez

Slovo „poujatie“ ve slovenštině neexistuje.
Znám jenom podujatie.