Danina65

Jak vzniklo rčení Vzít si to na triko?

Půjde zřejmě o nějaký přenesený slova smysl.Já osobně bych toho fakticky na triku moc neunesla.I když jsou tedy dámy, které by na určitém místě svého trika za příznivých podmínek přece jen něco unesly.Nepřesně jsem se vyjádřila,význam rčení chápu, víc mě zajímalo slovo triko.Proč ne třeba kabát nebo klobouk.Loga také chápu, ale pokud má na triku Nike, znamená to, že si za firmu bere odpovědnost?

Nejlepší odpověď
annas

Významy úsloví vznikají přenesením základního významu či vnitřní souvislosti atd.

Tak je to i s trikem.

Nejznámější je honit si triko – vytahvoat se stejně jako triko ve skutečnosti na těle podle vizuální představy. Když se někdo napřimuje, vytahuje, zvedá ruce, tričko se posouvá nahoru. Takže tričko honí po svém těle.

Vzít si to na triko, původ se zřejmě nedovíme.

Podobně jako v předchozím úsloví.

Triko se nosí na těle, když si je někdo v oblékne, tak je třeba zodpovědný za své zdraví – chrání se proti zimě, proti zachlazení, zachycuje pot.

Když si přeneseně něco vezmu na triko, nezodpovídám jen za své zdraví jako v původním významu, ale přeneseně beru na zodpovědnost či považuji za svou čest či svědomí splnění určitého úkolu.

Beru jako přenesení významu na základě vnitřní souvislosti.

Reakce Briketky v diskusi mě přiměla podívat se do SNČ, zda se rčení objeví.

Na s. 431 je uvedené – „vzít si to na triko = vzít si na zodpovědnost, vzít si na svědomí. To si na striko nevezmu.“

Další odpovědi
Kepler

Ztotožnit se, vzít si to za vlastní, nebo být loajální s firmou, nosit jejich reklamní tričko. Viděl jsem kočku se šestkama, která tam měla AREÁL SNOV VYSOKÉ TATRY.

Kelt

Nezáleží na fyzických dispozicích jednotlivce. Vzít si to na triko znamená postarat se o to, přijmout za to odpovědnost, přispět k realizaci a tím může být i třeba reklama.

anonym

„Vemu si to na triko“ přeneseně znamená „beru za to plnou zodpovědnost“ a to jednoduše proto, že když už na triku máte nějaké logo, nápis, kresbu, jste s tím přirozeně okolím ztotožňován a vzniklé asociace se už jen tak nezbavíte.

annas

Ad Danina,

mám triko Odpovědí českých i slovenských. To přece neznamená, že mám za Odpovědi nějakou zodpovědnost, ale jen vztah.

Stejně trička s potisky zpěváků, zvířátek atd. nebo logem určitého podniku, "je mám na trikuL, neznamejí, že jsem za firmu zodpovědná.

briketka10

Brát si na sebe moc velkou zátěž.
Také může být práce i břemeno.
Když si řeknu „to si na triko nevezmu“
znamená to, že zloděj raději nebude
krást, aby ho opět nezavřeli.

Logo společnosti je blbost.

annas

Ad briketka,

máš poavdu, nezáleží na tom, zda mám na triku logo, jde o přenesený význam, který platí obecně.

Nemusí vůbec souviset s reklamou. V minulosti se přece na triku reklamy nemosily.