Avatar uživatele
briketka10

Jak vzniklo přirovnání „Je hloupý jako štoudev“? Děkuji vám za odpovědi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, dědapetr, Drap, redy, Agneta, gecco, anonym před 3178 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Podrobně jsem toto přirovnání vysvětlovala – viz archiv
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vzniklo-uslovi-nebo-veta-tupa-jak-stoudev-dekuji

"Štoudev = větší dřevěná nádoba, menší káď: (pochází z němčiny – der Wasserstiinder). Nádoba s jedním uchem, nabírala se jí (kromě jiného) voda ze studny, pak se v ní voda nesla do domu. Voda stříkala, špantě se nesla, také nabírání vody ze studny se bylo třeba naučit.

  • blbý jako štoudev – je to špatná manipulace s nádobou. . Tupý = svědčící o omezeném, pomalém chápání. Někdo se nenaučil vodu ze studny nabírat.

Zase – těžko říct, kdo první vyslovil toto přirovnání.

Významy pro štoudev se postupem doby rozšiřovaly či zužovaly. Proto upřesňuji.
Štoudev byla větši než vědro, měla dvě nebo jedno ucho, nahoře byla zúžená.

Tak vypadaly štoudve, v nichž se nosila voda do chléva. V domácnosti byly větší, většinou měly nožičky a sloužily jako zásobárna vody pro vaření. Aby do nich nepadalo smetí, byl na nich poklop. Byly velmi těžké, když byly naplněné vodou, proto se nepřenášely a stály na místě."

Podle etomologických slovníků, staročeského slovníku, Zaorálkovy knihy Lidová rčení atd.

Takže význam podle oblastí.

  1. větší dřevěná nádoba
  2. menší káď atd.

Štoudev – jinde – např. mladší převzetí. štanda(e), malá štoudev štandlík – na uložení povidel. Z německého Stande. Užívala se víc ve významu cínová, plechová nádoba. (PSJC)

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Já znám „blbej/á jak rozeschlý troky“…
😉
Možná, že „štoudev“ ´pramení´ z podobné zkušenosti, jen z míst, kde je štoudev běžnější, než troky…
___
No – každopádně si včil nejsem schopen uvědomit něco zbytečnějšího, než je nádoba na kapalinu – která kapalinu neudrží…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Viděli Pumíka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dědapetr

Štoudev – větší dřevěná nádoba, třeba na vodu a také putna a u nás se říká je blbé jak putna.Kdy vzniklo to nevím.

Upravil/a: dědapetr

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

No to je jednoduché, když se slezli rentiéři na sociálním odboru s žádosí o příspěvek hmotné nouze, tak začali bonzovat a plkat nesmysly z nudy…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Hledat to nemám potřebu, ale napadá mě souvislost mezi dutou (prázdnou) hlavou a prázdnou nádobou (štoudví).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
gecco

Pumíku – nechceš to „z nudy“ zaměnit na „ze žízně“??
😉

před 3178 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Až zítra teda pravděpodobně snad(mám před výplatou, ale bába mě jistě založí…),dnes smažím ještě v noci na přesčas do velkoskladu…

před 3178 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek