luky.1986

Jak vzniklo prirovnani o lstivem, vychytralem cloveku, ze je vycurany?

Jak vzniklo prirovnani, ze je nekdo vycurany, vych… jak dira do snehu apod.?

Nejlepší odpověď
annas

čurat = lidový a dětský výraz – původně crčet, tenkým proudem se řinout, téct.

Jak výraz vyčuraný – vychytralý, mazaný – vznikl, se nedovíme. Určitě jde o přenesený význam.

Mohlo to být nějak takto.

Když se člověk vyčurá, uleví se mu. Takže někdy někdo chtěl něco získat od jiných, takže „spustil“ proud řeči a přemlouval. . Když se mu to podařilo, byl spokojený, ulevilo se mu.

Tedy ulehčil si, zbavil se svého trápení na úkor jiných, myslel jen na sebe, tudíž vyhrál nečestně, ale bylo mu dobře jako po vyčurání.
čurání. .

Jenže z pohledu jiných byl prohnaný, lstivý, atd.