Jak vzniklo příjmení Domanský? A je správně manželé Domanští?

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení je pravděpodobně jednou z variant odvozenou od podstatného jména doma – Domák, Domach, Doman, Domanec atd. Doman + přípona -ský = Domanský. Ten, kdo byl či býval rád doma.

Manželé Domanští je správný tvar. Doplňují inforamcí z Pravidel.
„Příjmení, které se skloňuje podle vzoru přídavných jmen, přijímá i jeho koncovky: přijeli k nám manželé Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických i manželé Novotní, Čepičtí, Rathauští, Skotničtí, potkali jsme manžele Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických i manžele Novotné, Čepické, Rathauské, Skotnické. Tvar druhého pádu, Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických, je běžnější.“

Staročeský slovník.

Další odpovědi
FOG

Ja vzdy mel rad Nedomanskeho a to s cislem 14,ktere je moje oblibene.
Starsi jiste vi,ze to byl nas hokejovy reprezentant.