annas

Jak vzniklo a co znamená úsloví „chovat se jako lumík“?

Kdo je lumík?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Lumík (někdy tribus Lemmini) je obecné označení pro několik rodů hlodavců, zejména rody Dicrostonyx, Lemmus, Myopus a Synaptomys.[1] Jsou malí, obvykle žijí na Arktidě nebo v její blízkosti, v tundře. Spolu s hraboši a ondatrami spadají do podčeledi hrabošovití (také známé jako hraboši), která tvoří část největší skupiny savců současnosti, podčeledi myšovití.[zdroj?] Tato podčeleď zahrnuje rovněž krysy, myši a křečky. úsloví vzniklo: Snad podle toho že páchají sebevraždy.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lum%C3%ADk

Další odpovědi
vagra

Stále tady ještě nezaznělo, jak vzniklo toto úsloví a co znamená.
Úsloví „chovat se jak lumík“ znamená v mnoha jazycích něco jako „zvolit si dobrovolné ukončení života ve společnosti dalších“.
Lumíci čas od času migrují ve velkých skupinách, přičemž dříve nebo později narazí na překážku v podobě řeky, jezera či propasti. Do vody se však rozhodně nevrhají z touhy ukrátit si trpký život. Jejich instinkt jim pouze velí hledat nové zdroje potravy, které často leží za překážkou. Jelikož umí lumíci dobře plavat, většinou s rozhodnutím zda do vody skočit či ne příliš neotálejí.
Pochopitelně ne všichni plavbu přežijí – a právě odtud pochází mýtus o jejich hromadných sebevraždách.

Zdroj: http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2011020401

hanulka11

Lumík je malý hlodavec něco jako křeček , takže by to znamenalo, že křečkuje?
Nikdy jsem totiž to úsloví neslyšela

elektrikář

Jsou to drobní hlodavci žijící v arktidě Při přemnožení hledají potravu tak usilovně že napadají ve velkém množství do moře.Asi je v tom stádní instinkt, že všichni běží za vůdcem