zjentek

Jak vznikl význam spojení chill out?

Přece když se podíváme na význam slova chill/chilling, tak o nějakém uvolnění/orazu bychom asi jen těžko přemýšleli. Děkuju.

Nejlepší odpověď
annas

viz archiv – půod slova chill a chillovat

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=chillovat%20

chill out =řídavné jméno
hovor. VÝRAZ pohodový, uklidňující, relaxační
Chill-out (jiné názvy: chillout, chill out, chill) je zastřešující termín pro řadu stylů elektronické hudby charakteristických jemným stylem a beaty středního tempa

další významy slova chill

Chlad – ve 14 st. ,chillen, „cítit chlad, chladnout;“ , „udělat chlad“, odchill(n.). Příbuzný:Chilled;chi­lling;chillin­gly. Přenesený význam „odradit, znechutit“ je z konce 14. století. Význam „vyrazit “ je zaznamenán v roce 1985; z dřívější doby chill out"relax" (1979).

.https://www.e­tymonline.com/se­arch?q=stove+chi­ll+out%3F
hill out jako takový je výrazem typickým pro anglický jazyk, který znamená „relaxovat“, „uklidnit se“ a který přesně odkazuje na myšlenku relaxační hudby, odpočinku.

Myslím, že při uvedené hudbě často až mrazí, , ale jakýsi orgasmus způsobuje relax.
" Hudba vám může dopřát skutečný orgasmus, tvrdí věda., Rozechvěje se vám tělo, po zádech vám přejíždí mráz, na rukou vám vyskočí husí kůže. Může za to působivá hudební pasáž, silná filmová scéna, mocný obraz. Jako by vám kůži rozehrála rozkoš. Ono mrazení je podle některých vědců zvláštním druhem orgasmu."
Zdroj: https://www.id­nes.cz/xman/sty­l/orgasmus-mrazeni-hudba-husi-kuze.A161120_143­758_xman-styl_fro

Další odpovědi
elkon

Pro lemply, kteří jsou líní hledat a na každou kravinu čekají odpověď zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Chill-out

Pepa25

Anglické slovo chill má několik významů – viz https://en.wik­tionary.org/wi­ki/chill a jeden z nich právě „dostání do klidu“. Etymologie je poměrně jednoduchá a zřejmá: chlad / chladnutí – (vychladnutí) – relaxování, klid …

Ametyst

Já to překládám jako “ vychladnout”. Protože chilly znamená “ chladno, chladný”. Jen pro pořádnou zimu se používá slovo “cold”. Většinou totiž máme “chilly”, to je časté.

annas

Ad zjentek, díky z ajazykový dotaz. Dověděla jsem se víc.

Myslím si, že význam je snadné najít, ale etymologie je náročnější.

zjentek

An, jestli to mrazení je skutečně nějakou formou orgasmu, tak já v podstatě žiji v jednom velkým orgasmu. To může být docela fajn. 😉 Děkuju

Ovšem stále jsem se nedověděl/nepocho­pil , proč spojení CHILL zrovna s OUT dává významově dohromady uvolnit se/orazit si. Děkuju.

zjentek

Elkon, tak chytrý jako ty bych chtěl být taky… To musí být život jako z pohádky.🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

zjentek

…Jakože ti zde de fakto vzkazuji, že mně v tom tvým linku na Wikipedii můžeš klidně vyznačit konkrétní pasáže obsahující informace, na které přesně se ptám, jestli chceš a jestli to dokážeš, Děkuju.