MonkeyKing

Jak vznikl název zemlbába?

Hádám že zeml z německého sammeln, ale co ta bába???

Nejlepší odpověď
johana 56

Ptejte se knihovny Vám zasílá zprávu

"Dobrý den,
v etymologických slovnících pouze toto:

žemle – od stč.; slc. žemľa, stpol.l a nář. žemla. Z něm. Semmel, což je z lat. simila – jemná mouka, původu dále neznámého

bába – lidový název jistých nákypů nebo pečiva, též bahuba Jg; odtud (tak slc.) bábovka, pův. forma na pečení báby, pak pečivo z ní, nář. babůfka, bábovica, babník, bábovník, babiereň = forma na bábu

Další informace vám mohou poskytnout pracovníci Ústavu pro jazyk český Akademie věd ve své jazykové poradně na adrese: http://www.uj­c.cas.cz/jazy­kova-poradna/zakladni-kontakty.html

Použité zdroje:
HUGO, Jan, ed. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost: historie a původ slov. 2., rozš. vyd. Praha: Maxdorf, ©2006. 460 s. ISBN 80–7345–098–4.

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Vyd. 2., opr. a dopl. Praha: Academia, 1968.

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Praha: Voznice, 2001. ISBN 80–85927–85–3."

Další odpovědi
cochee

Zeml- z něm. Semmel, žemle. Jinak „bábu“ neřeším, přijde mi to divné, v mém okolí (Moravsko-Slezsko) se používá „žemlovka.“ Řekl bych, že „zemlbába“ se říká spíš v Čechách.

Lamalam

Je to zkomolenina německého Semmelauflauf.

krpik

V Bavorsku máji myslím Semmelgroßmuther nebo to bylo SemmelAltemuther teď si nepamatuji ale jinak Semmelschmarren to tam je v Berlíně.
Jinak na Ostravě Žemlovka říkáme takže to bude asi Český výraz