Jak vznikl název vesnice Pohledští Dvořáci? Kdo jsou to dvořáci?

Nejlepší odpověď
annas

Dvořák je staročeský výraz pro svobodníka, hospodáře na velké usedlosti, sedláka, velkého sedláka,.Také pro dvorského služebníka.

Uvádí D. Moldanová Naše příjmení
--

Pohledští – z německého (Frauenthal), – když byl po Bílé hoře zabavený sedlákům majetek stejně jako klášternímu panství.

" Proto se dvořákům začalo říkat dvořáci frantálští – pohledští, nebo také dvořáci na vrších. "

Zdroj -" sborník 20 – Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod"
www.muzeumhb.cz/eshop/sb­ornik-havlickobrodsko/­...c.../havlic­kobrodsko-c.-20/?

--
Zapomněla jsem ještě na J. Rejzka.

Dvořák souvisí se slovem dvůr a dveře. Dvůr je prostranství uvnitř (latinské forum – dvůr, náměstí, tržiště), dvůr, prostranství je třeba uzavírat = je to uzavřené . Dveře ´to, čím se uzavírá, původně brána..

Další odpovědi
Kepler

Pohledští Dvořáci – součást Havlíčkova Brodu. To by zasloužilo zařazení do seriálu Divnopis. Jak ten název vznikl, nechci spekulovat, možná annas má zdroje. Dvořáci – tipuji, že to původně byli majitelé selských dvorů.

annas

Název obce

část obce Frantalské Dvorce / Frantálské Dvorce
část obce Pohledské Dvorce
část obce Pohledští Dvořáci
http://www.ge­nea.cz/index.php?id=58&d­id=72538

Dvořák je staročeský výraz pro svobodníka, hospodáře na velké usedlosti, sedláka, velkého sedláka,.Také pro dvorského služebníka.

Uvádí D. Moldanová Naše příjmení
--

Sborník Muzea Vysočiny vysvětluje původ v odkazu na několika stránkách
Pohledští – z německého (Frauenthal), – když byl po Bílé hoře zabavený sedlákům majetek stejně jako klášternímu panství.
„NÁSTIN DĚJIN OBCE OKROUHLIČTÍ DVOŘÁCI
SE ZAMĚŘENÍM NA HOSPODÁŘSKÝ A DEMOGRAFICKÝ VˇYVOJ OBCE“
s. 9
O počátcích dvořáků

" Proto se dvořákům začalo říkat dvořáci frantálští – pohledští, nebo také dvořáci na vrších.

Naproti tomu dvořáci jižně a jihozápadně od Brodu, včetně Poděbab a
Veselice se zase začali později, po vytvoření Okrouhlického panství
po r. 1634, nazývat dvořáci okrouhličtí. Na základě těchto událostí
se začaly jednotlivé části dvořácké obce vyvíjet odděleně, v rámci
svých panství."

Další zdroj o původu

Zdroj -" sborník 20 – Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod"
ww.muzeumhb.cz/eshop/sb­ornik-havlickobrodsko/…c…/ha­vlickobrodsko-c.-20/?…1

Zapomněla jsem ještě na J. Rejzka.

Dvořák souvisí se slovem dvůr a dveře. Dvůr je prostranství uvnitř (latinské forum – dvůr, náměstí, tržiště), dvůr, prostranství je třeba uzavírat = je to uzavřené . Dveře ´to, čím se uzavírá, původně brána..

Další informace

anonym

Od Drapa:

Údajně jsiu dvě teorie o původu tohoto jména. Jedna z nich je, že kolem Německého Brodu/ dnešní Havlíčůj/ byly jednotlivé dvory ve viditelné vzdálenosti od sebe a jejich obyvatelé, měli mimo jiné za úkol sledovat „pohledem“ okolí a včas varovat město před případným napadením. Nebylo to nic nezvyklého, fungovalo to i u spousty jiných měst. Obyvatelé těchto dvorů měli za tyto služby úlevy od vrchnosti.
Další teorie je že je to po jméně jednoho z majitelů dvorů. Většinou bývali majitelé vzájemně zpřízněni. Podle jména Dvořák, nebo Dvorský.