Avatar uživatele
Registrovaný

Jak vznikl měsíc srpen?

prosím, měsíc srpen, zda má nějaké specifiky, zda je o něm něco známo, jak vznikl, zda je s něčím spojován avůbec měsíc jako takový

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Jen pro zajímavost, doplnění:

Jednou ze zajímavostí jsou názvy měsíců. Kromě češtiny má němčina, angličtina, italština, španělština, … podobné výrazy pro daný měsíc. Zajímavější ale je, že např. z názvu desátého měsíce října je slyšet číslice osm (October), z názvu listopadu devítka (November) a z názvu prosince pak desítka (December). Původ tohoto označení pochází už ze starověkého Říma, kde kalendář začínal 1. března, neboť to byl den nástupu senátora k výkonu úřadu. To vysvětluje nejen uvedenou spojitost názvů měsíců s číslicemi, ale též skutečnost, že přestupným měsícem (a měsícem s nejmenším počtem dní) je únor, tj. poslední měsíc v (římském) roce.

Názvy měsíců byly většinou odvozovány od jmen bohů a bohyň (např. červen - bohyně Juno). Červenec (July) dostal své jméno po Juliovi Caesarovi. Po něm nastupuje na trůn Augustus, po němž je pojmenován další měsíc - srpen. Z důvodu Augustovi ješitnosti má srpen stejně dnů jako červenec a porušuje tak pravidelné střídání měsíců se 30 (resp. 28 či 29) dny a s 31 dny.

Všechny tyto údaje jsou řádně dokumentovány v kronikách a dalších písemnostech.

Další zajímavostí je, že v počítání let od narození Krista neexistuje rok 0, tj. prvnímu roku našeho letopočtu (po Kristu) předchází bezprostředně první rok před naším letopočtem (před Kristem). To je třeba brát v úvahu při výpočtu délek časových intervalů, které obsahují počátek letopočtu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Mesic srpen ma jmeno odvozene od slova "srp", coz byl hlavni nastroj pouzivany v rannem zemedelstvi pri skliznich obili (pri znich), ktere se uskutecnovaly prave v osmem mesici kalendarniho roku. Proto je osmym mesicem srpen.

Zdroj: www.wikipedie.cz


Avatar uživatele
Registrovaný

Srpen je osmým měsícem roku gregoriánského kalendáře. České jméno pochází pravděpodobně od slova srp, což býval hlavní nástroj užívaný v raném zemědělství při sklizni obilí (tedy při žních), žně pak obvykle končily právě v osmém měsíci kalendářního roku.

V původním římském kalendáři (republikánském) byl název tohoto měsíce sextilis („šestý“) a měl celkem 29 dní. Při reformě kalendáře Gaiem Iuliem Caesarem roku 46 př. Kr. získal měsíc sextilis navíc jeden den, takže čítal dohromady třicet dnů.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4511
Zlatý Kepler 2305
Zlatý Drap 1891
Zlatý quentos 1653
Zlatý mosoj 1550
Zlatý marci1 1014
Zlatý led 1012
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.