Avatar uživatele
Registrovaný

Jak vytvořím vzorec z kyselin?

např.proč kyselina sírová je H2SO4,kyselina jodovodíková HI,a tak dále.nechápu jak se to počítá,právě jen u těch kyselin je to nějaké složitější.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Snad Vám pomůže odkaz, kde se dovíte o tvoření názvosloví kyselin.

Zdroj: http://www.aristoteles.cz/chem ie/chemicke_nazvoslovi/kyselin y/kyslikate-kyseliny-nazvoslov i.php

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

zas tak složité to není. Musíme dát pozor na názvosloví. Končí-li název kyseliny na "-vodíková", automaticky nám to napoví, že půjde o kyselinu bezkyslíkatou. Tam je počítání jednoduché - vodík bude mít ox.č. mínus jedna a daný prvek podle toho, v jaké skupině se nachází, pak již použijete jen křížové pravidlo.
U kyslíkatých kyselin se to má následovně: ty již končí na známé koncovky skupin (-ná, -natá...) a vodík má v nich ox. č. jedna (jako téměř vždy). Daný prvek má ox. č. podle skupiny, do níž patří, a kyslík (jako téměř vždy) ox. č. minus dvě. Vzorec spočítáme následovně - např. u kyseliny sírové: HSO mám jisté (vodíkem začíná kyselina vždycky, kyslík je u kyslíkatých kyselin na konci a daný prvek mezi nimi), vodík má ox. č. jedna a kyslík (jako téměř) vždy minus dvě. Daný prvek má ox. č. podle koncovky kyseliny - jde-li tedy o kyselinu sírOVOU, napoví nám to, že síra bude mít ox. č. šest (koncovka -ová je šestá v pořadí, kdyby např. šlo o kyselinu siŘIČITOU, bude mít síra ox. č. 4 podle pořadí koncovky -ičitý). Nyní tedy musíme vypočítat konkrétní počet atomů vodíku a kyslíku, a to tak, že sečteme jedničku od vodíku s ox. č. daného prvku (v tomto případě se šestkou od síry) a pokusíme se ho vydělit minus dvojkou u kyslíku: (1+6):2 = ? Vyjde nám tři a půl, tedy číslo se zbytkem, což je nepřípustné. Musíme tedy zvýšit počet vodíků - H2. A zkoušíme znovu: (2krát jedna + 6):2 = 4. Nyní už vyšlo celé číslo beze zbytku a jde o skutečný počet atomů kyslíku.
Ještě jednou stručně - u kyslíkatých kyselin tedy: jedna (vodík) PLUS ox. č. daného prvku DĚLENO dvojkou od kyslíku. Vychází-li to se zbytkem, zvyšuju počet vodíků. Výsledek dělení mi dá počet kyslíků.
U bezkyslíkatých kyselin jde jen o prohození minus jedničky u vodíku a ox .č. daného prvku křížovým pravidlem.

Zdroj: vzpomínky z chemie na gymnáziu ;{)>

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2914
Zlatý quentos 1375
Zlatý mosoj 1339
Zlatý Drap 1034
Zlatý gecco 661
Zlatý led 637
Zlatý hanulka11 627
Zlatý Kepler 592
Zlatý marci1 583
Zlatý Lamalam 562

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.