dust8

Jak vysvětlit význam věty: Půvab i strastnou touhu a trýzeň, jež stravuje údy?

Hefaistos, božský řemeslník, uhnětl z hlíny a vody pěknou postavu a „tvář rovnou nesmrtelným bohyním“ a vložil dovnitř krásný hlas. Bohyně krásy a lásky Afrodita dala Pandoře „půvab i strastnou touhu a trýzeň, jež stravuje údy“. A také oddanou, psí mysl. Které mužské srdce by se nezatetelilo?

Zdroj: https://www.i­rozhlas.cz/ve­da-technologie/his­torie/rceni-pod-rentgenem-milana-slezaka-pandorina-skrinka_171119070­0_mls

Nejlepší odpověď
annas

Ano Pandora byla krásná, ale stala se zprostředkova­telskou a nástrojem bohů pro vykonání zla.

Ve skříňce, kterou Pandora = opatřena všemi půvaby" – dostala jako věno, byly uloženy nejen užitečné dary, ale i i spousta toho, čeho se potřebovali zbavit

Když ji později Pandora ze zvědavosti otevřela ,, ze skříňky vyletěly nemoci, bída, zlo, hoře, strádání, závist, pohromy, neštěstí, spory, vády a války a rozletěly se do světa. I když Pandora rychle skříňku zavřela, zůstala v ní jen naděje, že lidé zlo překonají. ,

--

Ke slovům Afrodity
Protože věno, které bylo ve skříňce, byl dar bohů, především to špatné bylo ukryté ve skříňce. To věděla i Afrodita, která Pandoře darovala krásu fyzickou, ale do skříňka uložila i věci špatné.

Touha spolu se zvědavosti, když se Pandora chtěla dovědět, co je ve skříňce, způsobila po otevření Pandoře bolest a trýzeň nejen fyzickou, ale i psychickou. Touha přinesla strast, bolest, Ochromila celé její tělo (údy).

Jak jsem napsala výš, po uzavření skříňky si Pandora uvědomila , co způsobila.. Jen zůstavší naděje na dně skříňky zabránila tomu, že se v povědomí lidí Pandora nestala symbolickým zdrojem nesvárů,, zůstala naděje, že se lze setkat s láskou, soucitem, přijetím a odpuštěním. Neumírá naděje poslední?

Pandora byla otřesena každou další emocí, která vstupovala do jejího vědomí: žárlivost, chtíč, teror, frustrace, beznaděj, vztek, osamělost, zmatek a záblesky šílenství. To bylo to, před čím ji bozi varovali.

Bohům se totiž nelíbilo, že si lidé žijí dobře, proto především Zeus nastražil past , aby lidé nemohli bohy ovládnout. Takže do jejich štěstí „vkápl“ je prostřednictvím Pandory .

Krása, zvědavost či touha dovědět se, co je ukryté ve skřňce, vypuštění zla způsobily trýzeň, výčitky svědomí, strast, ochromily celé její tělo. Ale snaha zmenšit zlo = naděje,

Je to jakési varování, že zvědavost je často nebezpečná, možná i to, žena má poslouchat. své vědomí. Vnější krása často klame …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.