tereza119

Jak vyřešit tyto goniometrické rovnice?

Dobrý den, mám dotaz ohledně počtů, snad se najde někdo a můj dotaz mi objasní, zítra píšu test, tak by se mi to šiklo.
Když počítám goniometrické rovnice, které vychází jednoznačně, že vím, jakou hodnotu v rad dosadit, nemám problém, postup chápu, ale kámen úrazu, je př. tg 2×=0 cox=1 sinx=0 cosx=0 cotgx=0
cotgx se rovná v nule při 90° a 270° Jak tedy takové případy vyřešit?
Děkuji předem za pomoc.

Odpovědi
dejavu

Goniometrické rovnice mají vždycky více (nekonečně mnoho!) řešení. Tg i cotg mají periodu 180°, takže cotgx=0, má řešení nejen 90° a 270°, ale taky 450°, 630° atd.
Sin a cos mají periodu 360° a v jejím rámci obvykle 2 řešení, kromě sinx=0, cosx=1 atd., kde obě řešení splynou v jedno.

Dochy

dejavu:
„kromě sinx=0, cosx=1 atd., kde obě řešení splynou v jedno.“ chybička, jedno řešení je pro sinx či cosx rovno +1 a –1. Jak sin x=0, tak cos x=0 mají na <0,360) dvě řešení