Vlosa_xD

Jak vypočítám tento logaritmus?

Zdravím, narazil jsem v chemii při výpočtech pH na logaritmický problém a matika není mou silnou stránkou.
znám tuto rovnici 1,6 = -log c
potřebuji vypočítat hodnotu toho „c“ a za boha nevím, jak na to přijít… Vysvětlil by mi někdo, jak to prosím vypočítat?
Předem děkuji za každou odpověď

Nejlepší odpověď
Kelt

Takže pH je záporný dekadický logaritmus. Rovnici si můžeš přepsat do tvaru log c = –1,6 a z toho c = 10 na –1,6 a uděláš si na kalkulačce, která má y na x, tento výpočet. Roztok je silně kyselý.

Další odpovědi
orwell

Jen bych trochu doplnil Kelta: pH je záporně vzatý dekadický logaritmus z koncentrace vodíkových iontů v roztoku (co nejstručněji řečeno).
Takže ty hledáš koncentraci c (v mol/dm3) odpovídající pH=1,6.
Rovnici 1,6 = -log c můžeš též napsat 1,6 = log(1/c) a po odlogaritmování
1/c = 101,6 ⇒ c = 1/(101,6) = 10^(-1,6)
Vypočítat mocninu deseti už určitě zvládneš.
Můžeš se podívat ještě sem:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=TIiXjp62GEk

cochee

Logaritmus kladného reálného čísla x při základu a {( a ∈ R + ∖ { 1 } ) je takové reálné číslo y = logₐ ⁡ x , pro které platí aʸ = x . (nepíše-li se základ a, bere se to jako základ = 10). Úplně nejjednosušeji to vypočítáš pomocí kalkulačky, která umí více než jen plus – minus – krát – děleno, dříve se logaritmus o základu deset nebo tzv. přirozený logaritmus (jeho základem je číslo e zvané Napierova konstanta nebo též Eulerovo číslo) získával z matematických tabulek (hodnoty s přesností na jistý počet desetinných míst, typicky na pět nebo šest).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.